Debaty



Kompas - Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich

głosowanie| głosowanie korespondencyjne| Kodeks Wyborczy| pismo Braille'a| tajność glosowania| wyborca niepełnosprawny

włącz czytnik
Kompas - Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich

8 sierpnia bieżącego roku posłowie Platformy Obywatelskiej wnieśli do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji kodeksu wyborczego. Poselska propozycja zawiera interesującą z perspektywy partycypacji publicznej modyfikację procedury głosowania: możliwość oddawania głosu korespondencyjnie miałaby przysługiwać wszystkim uprawnionym do głosowania, a nie tylko – jak do tej pory – tylko pewnym określonym grupom wyborców.

Przypomnijmy, że na mocy nowelizacji kodeksu wyborczego z 27 maja 2011 roku osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz obywatele polscy przebywający za granicą uzyskali prawo do korespondencyjnego głosowania w wyborach. Odbywa się ono za pomocą otrzymywanego na wniosek wyborcy od wójta (burmistrza, prezydenta) tzw. pakietu wyborczego, który zawiera m. in. kartę do głosowania, instrukcję głosowania korespondencyjnego, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie oraz kopertę zwrotną. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku z możliwości zagłosowania tą drogą skorzystały 22 tysiące Polaków przebywających za granicą i (zaledwie) 819 osób niepełnosprawnych.

Autorzy projektu nowelizacji, która trafiła niedawno do Sejmu, argumentują, że „upowszechnienie głosowania korespondencyjnego realizuje konstytucyjną zasadę powszechności prawa wyborczego. Rozszerzenie uprawnień do korzystania z tej formy głosowania, korzystnie wpłynie na frekwencję wyborczą.” Posłowie proponują, by regulacje dotyczące głosowania korespondencyjnego w kraju i za granicą znalazły się w jednym rozdziale, co wpłynie na ujednolicenie niektórych procedur oddawania głosu tą drogą. Dla celów głosowania korespondencyjnego na terenie każdej gminy będzie wyznaczana co najmniej jedna obwodowa komisja wyborcza. Zamiar skorzystania z możliwości oddania głosu korespondencyjnie wyborca będzie musiał zgłosić wójtowi (a za granicą konsulowi) do 21 dni przed terminem wyborów. Zgłoszenia będzie można dokonać dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej; wyborca głosujący w kraju będzie mógł zażądać w zgłoszeniu przesłania mu wraz z pakietem wyborczym nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a. Wyborca, który zgłosi zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju, otrzyma z urzędu gminy pakiet wyborczy, nie później niż 15 dni przed dniem wyborów. W przypadku głosujących za granicą, konsul niezwłocznie po otrzymaniu od właściwej komisji wyborczej kart do głosowania, jednak nie później niż do 10 dnia przed dniem wyborów, będzie zobowiązany wysłać pakiet wyborczy do wyborcy, który wyraził zamiar głosowania korespondencyjnego.

Poprzednia 12 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.