Debaty



Prof. Cyprian Mielczarski: Retoryka - dyskusja czy spektakl?

Cyprian Mielczarski| edukacja| humanistyka| manipulacja| retoryka| sfera publiczna| system boloński| uniwersytet

włącz czytnik

Nie tylko potrafi przekonać do swoich racji,  ale też krytycznie ocenić argumenty innych.

To kolejna kwestia. Codziennie jesteśmy bombardowani informacjami retorycznymi. Mass media pełne są opinii, sądów, danych, PR-owych trików. Podsuwają nam komunikaty, przekonują nas do określonych racji czy produktów. Człowiek, który nie przeczytał określonych książek, nie poznał korzeni własnej tradycji czy innych kultur, nie odróżnia dobrych argumentów od złych i łatwo staje się obiektem retorycznej manipulacji. Doświadczony specjalista z zakresu komunikacji społecznej w każdym artykule, informacji czy newsie rozpozna określoną tendencję. Ważne, żeby potrafił to także przeciętny obywatel.

By posługiwał się słowem, ale był też na nie wrażliwy?

W końcu demokracja to system, w którym współdziałamy przy pomocy słowa. To umiejętność absolutnie niezbędna do zrobienia kariery w społeczeństwie demokratycznym. W takich realiach kulturowych każda kwestia będzie miała więcej niż jedną interpretację. Nierzadko będą do siebie w opozycji, a nawet będą się wzajemnie wykluczać. My zaś musimy się po którejś ze stron opowiedzieć. Ważne, żeby był to wybór jak najbardziej świadomy.

Wywiad został przeprowadzony w styczniu 2015 roku.

*Cyprian Mielczarski – doktor habilitowany, profesor w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego, filolog klasyczny, historyk idei. Twórca i organizator publicznego forum dyskusyjnego na Uniwersytecie Warszawskim „Retoryka, Polityka, Dyskurs Publiczny. Od starożytności do współczesności”.
Instytut Obywatelski

Poprzednia 2345 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.