Debaty



Prokuratorzy i sędziowie popełniają błędy, ale są bezkarni

Emil Wąsacz| Jacek Dubois| Jan Widacki| Mirosław Wyrzykowski| odpowiedzialność| prawo do błędu| Uniwersytet Warszawski

włącz czytnik

Czy jednak w świetle tych opinii prokuratorzy i sędziowie nie muszą się obawiać żadnych dolegliwości w związku z popełnianymi przez siebie błędami, a tym bardziej świadomym działaniem? Teoretycznie mogą. Bo jak zauważa sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz, Skarb Państwa ma wobec nich, na podstawie kodeksu pracy, jak wobec wszystkich urzędników, roszczenie zwrotne, gdy działania któregoś z nich doprowadzą do konieczności wypłaty odszkodowania. W przypadku błędu takie roszczenie może dotyczyć maksymalnie trzech pensji, ale w razie celowego działania nawet pełnego pokrycia strat. Jednak sędzia Kozielewicz nie zna przypadku zastosowania tego przepisu wobec sędziego lub prokuratora.

Czy więc prokuratorzy i sędziowie mają "Licencję na nieodpowiedzialność", jak sugerował tytuł wtorkowej konferencji? Aż tak źle nie jest, bo udało się przez ostatnie 20 lat wprowadzić pewne rozwiązania ograniczające ich władzę, pozwalające obywatelom na skuteczne w pewnym zakresie dochodzenie swoich praw. Jednak dyskusja zorganizowana przez Zakład Praw Człowieka WPiA UW wykazała po raz kolejny, że nie jest to jeszcze proces zakończony.

Lex.pl

Poprzednia 1234 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.