Debaty



Sanetra, Kryszkiewicz: Powiedzieli, napisali…(odcinek 2)

Andrzej Rzepliński| Konstytucja| Marek Chmaj| Małgorzata Kryszkiewicz| orzekanie| ślubowanie| Trybunał Konstytucyjny| Walerian Sanetra

włącz czytnik

Obowiązek taki ciążył i ciąży na prezydencie w stosunku do wszystkich sędziów wybranych przez Sejm na opróżnione stanowiska, chyba że – tak jak miało to miejsce ostatnio w stosunku do dwóch sędziów – ustawowa podstawa tego wyboru zostanie uznana za niezgodną z konstytucją.

(…)

Spór o ślubowanie sędziów TK, kłopoty prawne, jaki on wywołał, oraz awantura polityczna, która mu towarzyszy, nasuwają myśl, że być może atawistyczną magiczne, religijne, ludyczne i symboliczne inspiracje tego typu aktu nie pasują już do współczesnych społeczeństw. Rodzi się też wątpliwość, czy współcześnie odpowiada on wymaganiom racjonalności i skuteczności działań organów władzy publicznej. Być może byłoby lepiej, gdyby w miejsce ślubowania ukształtował się zwyczaj goszczenia przez prezydenta wybranych przez Sejm sędziów TK w restauracji: niekoniecznie przy ośmiorniczkach i niekoniecznie z gwarancją tajnego nagrywania rozmów.

Atawizm i magia, czyli nieracjonalny spór o ślubowanie, Dziennik Gazeta Prawna 19.010.2016

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/918409,slubowanie-sedziow-tk.html

Małgorzata Kryszkiewicz

Przepis regulujący zasadę wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego miał charakter incydentalny i utracił moc prawną po 30 dniach od wejścia w życie nowej ustawy o TK (Dz.U. z 2015 r. poz. 1064 ze zm.), a więc 30 września 2015 r. Sejm obecnej kadencji nie miał więc już podstawy prawnej do dokonania w grudniu ponownego wyboru sędziów TK.

Zgodnie z konstytucją w skład trybunału wchodzi 15 sędziów. Tymczasem dziś – po dopuszczeniu przez prezesa Andrzeja Rzeplińskiego do orzekania dwójki „grudniowych” – orzekających sędziów mamy 12. I w takim składzie ma zostać rozpoznana także sprawa dotycząca ostatniej nowelizacji ustawy o TK, tzw. ustawy naprawczej.

A prezes Rzepliński zapowiada już, ze będzie sukcesywnie dopuszczał kolejnych wybranych w zeszłym roku sędziów. Część prawników nie ma jednak wątpliwości: wyroki TK będą wydawane w niewłaściwym składzie.

Co nagle, to...

Wybory grudniowe odbyły się w wielkim pośpiechu. Posłowie nie zaczekali na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zapadł dzień później, a więc 3 grudnia (sygn. akt K 34/15). To właśnie wtedy TK orzekał co do zgodności z konstytucją m.in. właśnie tego przepisu przejściowego ustawy o TK (art. 137), który regulował zasady wyboru sędziów w minionym roku.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.