Debaty



SN: dziennikarz może użyć tajnych dokumentów do artykułu

Agora SA| Kasa Krajowa Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych im. Stefczyka| KNF| Maciej Samcik| Ordynacja podatkowa| SKOK| SN| tajemnica skarbowa| wolność prasy

włącz czytnik

Skargę kasacyjną wniósł pełnomocnik SKOK - radca prawny Marek Kowalski, który twierdził, że sąd błędnie pojmuje zagadnienie wolności prasy. Dziennikarz - zdaniem skarżącej - dopuścił się paserstwa, czyli zdobył dane z urzędu skarbowego i skorzystał z nich osiągając korzyść osobistą i majątkową.

Sąd Najwyższy nie zgodził się z  tym poglądem i oddalił skargę.

Dziennikarz działał w interesie społecznym

Sąd Najwyższy stwierdził , że istotą sprawy jest fakt, że wszystkie informacje podane w artykułach  red. Samcika okazały się prawdziwe oraz że działał on w interesie publicznym.

Bez wątpienia w okresie wskazanym przez autora artykułu nastąpiło zaniżenie rezerw na kredyty przeterminowane.
- Brak staranności dziennikarza jest niesłuszny. Nie ma wątpliwości, że nie nawiązanie osobistego kontaktu przez Macieja Samcika z władzami spółki nie było działaniem niestarannym - stwierdziła sędzia Elżbieta Fijałkowska. - Umożliwienie wypowiedzi rzecznikowi Krajowej Kasy wystarczyło, a poza tym dziennikarz nie ma ustawowego obowiązku kontaktowania się z podmiotem, o którym pisze - dodała sędzia.

Sąd zwrócił uwagę, że artykuł był oparty na dokumencie p.t. Sprawozdanie z kontroli prawidłowości rozliczeń SKOK z budżetem państwa  z tytułu podatku dochodowego, opatrzonym klauzulą tajności. 

Sąd uznał, że ten dokument powiązany ze sprawozdaniem biegłego rewidenta zawartym w "Przeglądzie Spółdzielczym" uzupełnia te informacje. Mówienie, że dziennikarz skorzystał bezprawnie z materiału objętego klauzulą tajności -  nie odpowiada prawdzie.

To nie był czyn zabroniony - dodała sędzia. Dziennikarz działał w obronie uzasadnionego interesu społecznego na podstawie wiarygodnych dokumentów, więc nie można stwierdzić bezprawności działania - podkreślił SN.

Finał sprawy

Warto zaznaczyć, że Maciej Samcik za cykl artykułów dotyczących SKOK-ów otrzymał, wspólnie z Bianką Mikołajewską z tygodnika „Polityka”, prestiżową nagrodę „Grand Press”. Artykułami tymi zwrócił uwagę opinii publicznej na stan finansów Kas i doprowadził do wprowadzenia ustawowej kontroli Kas przez KNF. W konsekwencji -  Komisja Nadzoru Finansowego 17 lipca br. skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ wniosek o upadłość SKOK Wspólnota z powodu braku perspektyw poprawy sytuacji Kasy. W lipcu Kasa Krajowa podała, że SKOK Wspólnota jest jedną z 55 Kas funkcjonujących na rynku usług finansowych w Polsce i jej sytuacja nie przekłada się na sytuację finansową pozostałych Kas. Obecnie prezes i wiceprezes SKOK Wołomin mają postawione przez prokuraturę  zarzuty za działanie w grupie przestępczej.Sygnatura akt IV CSK 174/14, wyrok z 27 listopada 2014 r.
Lex.pl

Poprzednia 12 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.