DebatySpór o bezpieczeństwo danych wyzwaniem dla prawodawców

BSA - The Software Alliance| Google| ochrona danych osobowych| przetwarzanie danych osobowych| Safe Harbour| Trybunał Sprawiedliwości UE

włącz czytnik

- Teraz największym wyzwaniem jest zapanowanie nad tymi danymi i ich efektywne wykorzystanie. Jednak aby osiągnąć znaczące wyniki, należy je odpowiednio gromadzić, przechowywać, analizować i przekształcać, a światowi decydenci muszą zrozumieć, jak ważne jest prowadzenie polityki, która to umożliwia” – dodaje Victoria Espinel.
Szefowa BSA zwraca także uwagę, że prawodawcy stoją przed szansą na określenie klarownych reguł, które będą promować swobodny przepływ danych przez granice oraz inwestowanie w niezwykle potrzebne kadry IT, co łącznie pozwoli na otwarcie rynków i pomoże firmom we wprowadzaniu innowacji.

Raport BSA - The Software Alliance przedstawia, jak odpowiedzi dostarczane przez dane i oprogramowanie przekładają się na rozwiązania mające wpływ na poprawę jakości życia:

• Wcześniejsze prognozy kryzysów pogodowych. Dzięki analizie danych oraz czujnikom morskim, które monitorują fale, prądy i inne zjawiska, badacze mogą skuteczniej przewidywać tsunami oraz inne katastrofy naturalne, co może uratować życie tysiącom ludzi w obszarach nadbrzeżnych, zagrożonych uderzeniem tsunami.
• Ratowanie wcześniaków. Poprzez śledzenie ponad 1000 odczytów danych na sekundę, badacze zadziwili lekarzy pokazując im, że nietypowo stabilne parametry życiowe u przedwcześnie urodzonych noworodków korelują z wysoką gorączką w następnym dniu. Pozwoliło to podjąć działania zapobiegawcze w celu ratowania życia wcześniaków.
• Ograniczanie czasu dojazdu do pracy. W Sztokholmie w Szwecji zainstalowano w taksówkach 1600 odbiorników GPS, które gromadzą dane o ruchu drogowym, które następnie dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, pozwoliły zmodyfikować miejskie planów ograniczenia  korków. Wynik? Natężenie ruchu zmniejszyło się o 20 proc., czas podróży skrócił się o połowę, a emisje spalin spadły o 10 proc.
• Zwiększanie plonów. Od stanu Iowa w USA do pól uprawnych w Indiach, rolnicy korzystają z danych dotyczących nasion, pochodzących z satelitów, czujników i traktorów, aby decydować, co uprawiać, kiedy rozpocząć zasiew, jak monitorować świeżość żywności oraz jak skutecznie adaptować działania do zmian klimatu.
• Projektowanie energooszczędnych budynków. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nowe narzędzia do przetwarzania danych pomagają w zaprojektowaniu pierwszego na świecie budynku o dodatnim bilansie energetycznym, czyli takiego, który produkuje więcej energii, niż jej zużywa. Jeśli prace zakończą się sukcesem, model ten będzie można wprowadzić na całym świecie, co może mieć ogromny wpływ na globalną emisję dwutlenku węgla.
• Postęp w lotnictwie. Gromadzone dane wykorzystuje się do poprawy jakości lotów, ograniczania turbulencji, zwiększania bezpieczeństwa oraz wykrywania wad silnika 2000 razy szybciej niż dotychczas. Dane lotnicze pomagają również w planowaniu tras przelotu i informują załogę, że dana część wymaga wymiany zanim dojdzie do awarii.
• Budowanie inteligentnych miast. Barcelona wykorzystuje dane do zbudowania inteligentnego miasta. Urzędnicy miejscy mogą badać ruch miejski, określać w których miejscach umieścić stacje publicznych rowerów czy też sprawdzać, w których zakątkach miasta przydałoby się więcej bankomatów.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.