DebatySpór o bezpieczeństwo danych wyzwaniem dla prawodawców

BSA - The Software Alliance| Google| ochrona danych osobowych| przetwarzanie danych osobowych| Safe Harbour| Trybunał Sprawiedliwości UE

włącz czytnik
Spór o bezpieczeństwo danych wyzwaniem dla prawodawców

Gospodarka oparta na danych pozytywnie wpływa na różne sektory światowej gospodarki, ale niesie też pewne zagrożenia. Dlatego wyzwaniem jest zapanowanie nad tymi danymi i ich efektywne wykorzystanie – mówi Victoria Espinel, prezydent i dyrektor generalny BSA - The Software Alliance.

To komentarz do ogłoszonego parę tygodni temu przez Trybunał Sprawiedliwości UE  wyroku ws. ochrony danych osobowych, który unieważnia porozumienie Safe Harbour zawarte między Komisją Europejską a resortem handlu USA. Trybunał uznał, że dane europejskich konsumentów (m.in. pochodzące z Facebook’a czy Google), które dzięki umowie z Amerykanami mogły wykorzystywać tamtejsze firmy, nie są w USA dostatecznie zabezpieczone.

USA, które wnioskowały o dodatkowy czas dla swoich firm na dostosowanie się do orzeczenia TS UE, do końca stycznia muszą znaleźć rozwiązanie tego problemu. To walka z czasem. Orzeczenie oznacza bowiem w praktyce zatrzymanie biznesu wielu firm, z takim gigantami Internetowymi jak Facebook czy Google na czele.

W odpowiedzi na wyrok, BSA - The Software Alliance opublikowała raport „Skąd tyle szumu wokół danych?” („What’s the Big Deal with Data?”) na temat oprogramowania i danych. Przedstawia on pogłębione spojrzenie na dane jako innowacyjne, sprzyjające przeobrażeniom narzędzie, a także na postępy w ich analizowaniu. Raport demistyfikuje też obawy związane z tym, jak dane są najczęściej gromadzone i wykorzystywane bez naruszania prywatności użytkowników.

- Sposób, w jaki ludzie korzystają z danych, prowadzi do niezwykłych zmian i postępu na całym świecie. Dotychczasowe osiągnięcia otwierają jednocześnie nowe możliwości przed całymi społecznościami oraz pomagają firmom efektywniej wykorzystywać swoje zasoby. Wraz z rozwojem gospodarki opartej na danych, najnowsze oprogramowanie pomoże nam wszystkim lepiej zrozumieć te dane i przekształcić je w jeszcze praktyczniejsze rozwiązania, które umożliwią podejmowanie konkretnych działań – powiedziała Victoria Espinel, prezydent i dyrektor generalny (CEO) BSA.

Raport BSA podkreśla, jak gospodarka oparta na danych wpływa na różne sektory, takie jak produkcja, transport, energetyka, rolnictwo, edukacja czy opieka zdrowotna. W konsekwencji, szacuje się, że gospodarka oparta na danych zwiększy światowy produkt brutto o 15 bilionów dolarów do 2030 roku, co oznacza znaczny wkład w globalną gospodarkę. Obecnie ludzkość generuje więcej danych niż kiedykolwiek w historii. Ponad 90 proc. wszystkich światowych danych wygenerowano w ciągu ostatnich dwóch lat, a tempo to podwaja się co dwa lata.

Poprzednia 123 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.