Państwo



FOR: Ministerstwo Sprawiedliwości chce przejąć kontrolę nad systemem zarządzania sądami powszechnymi w Polsce

FOR| Ministerstwo Sprawiedliwości| Prawo o ustroju sądów powszechnych| RCL| sądy powszechne

włącz czytnik

Ministerstwo swój projekt uzasadnia koniecznością zwiększenia sprawności zarządzania kadrami w sądach powszechnych. Jego zdaniem dotychczasowe procedury były za mało elastyczne i niedostosowane do potrzeb sądów, przez co droga powołania nowego dyrektora trwała zbyt długo. W wyniku nowelizacji Minister Sprawiedliwości będzie mógł reagować na bieżąco, dokonując w tym zakresie zmian. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby jednak udoskonalenie procedury konkursowej, która już istnieje, a nie tworzenie zagrożenia upolitycznieniem sądów.
W proponowanym przez ministerstwo projekcie nowelizacji można doszukać się pewnej analogii do zmiany w służbie cywilnej, która miała miejsce w styczniu 2016 roku. Uchwalając ustawę, umożliwiono wówczas wymianę urzędników na stanowiskach kierowniczych, a także zniesiono procedury konkursowe. Podobnie stanie się w przypadku dyrektorów sądów, ponieważ to minister zdecyduje, kogo odwołać ze stanowiska, aby móc powołać w jego miejsce wybraną wyłącznie przez siebie osobę. Tym bardziej, że ustawowe przesłanki do odwołania dyrektora na mocy nowelizacji zostaną uchylone, co umożliwi odwołanie urzędujących obecnie dyrektorów.

Wprowadzanie tak niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu sądownictwa, zmierzających do większego upolitycznienia sądów, może wpłynąć na poziom zaufania obywateli do sądów powszechnych. Według badań CBOS z 2016 roku jedynie 45% społeczeństwa ufa sądom. Współczynnik ten, w wyniku działań władzy wykonawczej, może ulec pogorszeniu. Tym bardziej, że poziom zaufania do rządu wynosi 38%, do Sejmu i Senatu 30%, a do partii politycznych zaledwie 20%. Projekt nowelizacji usta wy Prawo o ustroju sądów powszechnych budzi więc poważny niepokój co do przyszłości wymiaru sprawiedliwości.
FOR

Poprzednia 1234 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.