Państwo



Gowin: państwo nie jest wrogiem przedsiębiorcy

BCC| FOR| HFPC| Jarosław Gowin| jedno okienko| KIG| Ministerstwo Sprawiedliwości| postępowanie upadłościowe| przedsiębiorczość

włącz czytnik
Gowin: państwo nie jest wrogiem przedsiębiorcy

Co, zdaniem przedsiębiorców, należy naprawić w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości i co zrobić, aby państwo ufało obywatelom, a obywatele państwu - to był temat debaty „Państwo wrogiem przedsiębiorcy?”.

W siedzibie BCC odbyła się w 22 kwietnia konferencja zorganizowana przez Business Centre Club, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Helsińską Fundację Praw Człowieka i Krajową Izbę Gospodarczą pt. „Państwo wrogiem przedsiębiorcy?” Była ona nawiązaniem do wydarzenia sprzed trzech lat (31 marca 2010 r.), kiedy to wystosowany został „Apel do rządzących” w sprawie podjęcia działań na rzecz naprawy źle funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości.

Organizatorzy konferencji przypomnieli, że w ciągu trzech lat odbyło się również kilka innych spotkań, m.in.: 7 lutego
2011 r. – „Wymiar sprawiedliwości przyjazny przedsiębiorcy?” oraz 14 września 2011 r. – „Co mogą służby?” w trakcie których poczynionych zostało wiele ustaleń.

Podczas poniedziałkowej konferencji oceniono, co od tego czasu udało się naprawić, a które problemy pozostają aktualne.
Uczestniczący w debacie minister sprawiedliwości Jarosław Gowin stwierdził, że podczas wielu już odbytych debat, wywiązał się dialog pomiędzy biznesem a wymiarem sprawiedliwości. - Resortowi sprawiedliwości w szczególny sposób zależy na usprawnieniu i ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Dlatego, w dalszym ciągu minister sprawiedliwości będzie podejmował decyzje mające na celu usprawnienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - mówił.

W trakcie spotkania minister Jarosław Gowin przypomniał niektóre z podejmowanych w ostatnim czasie działań Ministerstwa Sprawiedliwości. Zaznaczył, że w trakcie procesu legislacyjnego jest szereg projektów o bardzo doniosłym znaczeniu, a ponadto wprowadzane są zmiany pozalegislacyjne, które pozwolą między innymi na skrócenie długości postępowania sądowego. Minister  wspomniał między innymi o projekcie ustawy o prokuraturze, o reformie prawa upadłościowego i naprawczego, która ma na celu przede wszystkim udrożnienie procedur restrukturyzacyjnych, realizujących politykę drugiej szansy, a nadto usprawnienie postępowań upadłościowych (likwidacyjnych).

- Reforma tzw. jednego okienka, niedawno została przyjęta przez Komitet Rady Ministrów – powiedział w trakcie debaty minister sprawiedliwości. Jak podkreślał, zmierza ona do uproszczenia procedur i skrócenia czasu niezbędnego do rozpoczęcia działalności gospodarczej podlegającej rejestracji w KRS – zaznaczył.

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.