Państwo



Rząd ma kolejną receptę na lepsze prawo

administracja rządowa| konsultacje| KPRM| legislacja| procedura legislacyjna| Rada Ministrów| regulacje

włącz czytnik
Rząd ma kolejną receptę na lepsze prawo
KPRM. Foto: Wikipedia.org

Zapewnienie rozwiązań systemowych i organizacyjnych, niezbędnych do tworzenia dobrego prawa - to główny cel rządowego programu „Lepsze regulacje 2015”, który przyjęty został we wtorek przez Radę Ministrów. W jego ramach zmienione mają być m.in. procedury legislacyjne, a nowe regulacje mają powstawać w oparciu o analizy ekonomiczne.

Jak napisano w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu rządu, realizacja programu „Lepsze regulacje 2015” ma wspierać proces doskonalenia obowiązujących przepisów i tworzenia wysokiej jakości nowych regulacji. Zdaniem rządu jakość otoczenia regulacyjnego decyduje o atrakcyjności inwestycyjnej państwa, o konkurencyjności gospodarki, o jego sprawności administracyjnej. Niezrozumiałe i skomplikowane prawo jest uznawane za jedną z głównych barier rozpoczynania działalności gospodarczej oraz czynnik utrudniający życie obywatelom. Dlatego niezbędna jest kontynuacja działań służących doskonaleniu otoczenia prawnego. Redukcja kosztów regulacyjnych o 1 proc. PKB do końca 2015 r. może przyczynić się do znacznych oszczędności w gospodarce.

W programie ujęto działania aktualnie wykonywane oraz planowane do realizacji do końca 2015 r. przez administrację rządową, służące wprowadzaniu lepszych regulacji prawnych. Podstawowym celem programu jest zapewnienie rozwiązań systemowych i organizacyjnych, niezbędnych do tworzenia dobrego prawa i późniejszej jego oceny. Szczególny nacisk  ma być położony na przepisy przyczyniające się do zmniejszania kosztów wykonywania działalności gospodarczej i podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki. Chodzi też o to, aby administracja rządowa tworzyła prawo na podstawie rzetelnych analiz ekonomicznych.

Jak czytamy w rządowym programie, do osiągnięcia celu głównego służyć będzie realizacja trzech celów szczegółowych takich jak: 1) przejrzyste tworzenie prawa, które skutecznie rozwiązuje rzeczywiste problemy społeczno-gospodarcze; 2) ciągłe doskonalenie istniejącego otoczenia prawnego; 3) poprawa komunikacji z interesariuszami (firmy, pracownicy, klienci, społeczności lokalne).

Z kolei do realizacji celów szczegółowych niezbędne jest:

- doskonalenie systemu tworzenia prawa przez m.in. zmianę regulaminu pracy Rady Ministrów, utworzenie rządowego systemu e-legislacji, doskonalenie procesu programowania prac rządu, wspólne szkolenia dla legislatorów rządowych i parlamentarnych;

- rozwój sytemu oceny wpływu (badanie potrzeby, celów i skutków społeczno-gospodarczych regulacji) przez m.in. opracowanie wytycznych do przeprowadzania takiej oceny wraz z zasadami prowadzenia konsultacji społecznych, dokonywanie przeglądu prawa obowiązującego;

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.