Państwo



Interes publiczny w nowej ustawie działkowej

nieruchomości Skarbu Państwa| ogrody działkowe| PZD| sądowa kontrola umów| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

Ogrody powinno się przenosić na teren, który został przeznaczony na ten cel także w drodze planu. Trybunał nie zakwestionował zasad przenosin (art. 19 i 20 ustawy) przewidujących odszkodowania za składniki majątku oraz zapewnienie gruntu i niezbędnych urządzeń przez przenoszącego. By zapewnić związkom działkowców trwałość stosunków na danym terenie, powinny mieć cywilnoprawną podstawę używania gruntu – np. poprzez oddanie w użytkowanie wieczyste. Bez pierwszej wpłaty, jedynie za opłatą roczną.

Jednakże gmina może nie mieć chęci realizowania swojej polityki planistycznej na całym swoim obszarze od razu po wejściu w życie ustawy. A sytuacja ogrodów w każdym wypadku wymaga trwałej regulacji. Zawieranie zatem przez gminy i związki działkowców umowy użytkowania powinny z jednej strony być konkretyzacją obowiązków gminy, z drugiej zaś – określać uczciwą opłatę za to użytkowanie oraz zasady korzystania z ogrodów działkowych przez wszystkich mieszkańców (do rekreacji, przejścia czy przejazdu na rowerze). Obie strony mogą mieć odrębną wizję takich umów, stąd konieczna jest możliwość zaskarżenia ich przed sądem.

Sprzeciwić należy się zdecydowanie pomysłom pełnego uwłaszczenia, tj. przyznania prawa do używania terenów nie tylko pod ogrody działkowe, ale pod wszelką możliwą działalność. Takie postępowanie zniweczyłoby i tak słabą politykę przestrzenną miast i doprowadziłoby do niekontrolowanej urbanizacji na terenach zdecydowanie do tego nieprzeznaczonych.

W odniesieniu do nieruchomości Skarbu Państwa zajętych pod ogrody działkowe, uważam, że należałoby przekazać je gminie – za wyjątkiem sytuacji, gdy ogrody działkowe są już w obowiązującym planie miejscowym lub decyzji lokalizacyjnej przeznaczone pod państwowe cele publiczne.

Trybunał Konstytucyjny zwrócił też uwagę na pozycję prawną PZD. Dla pełnego rozwiązania kwestii monopolu PZD nie tylko należy zezwolić na oddawanie gruntów nowym stowarzyszeniom działkowym (co jest już efektem wyroku Trybunału), ale także na wydzielanie na ich rzecz istniejących ogrodów PZD, jeśli taka będzie wola większości działkowców. Wiązać musi się to rzecz jasna z przejęciem odpowiedniej części jego zobowiązań, zwłaszcza wynikłych z działalności danego ogrodu działkowego.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.