Państwo
Międzynarodowa operacja Europolu i Eurojustu - zatrzymano 49 cyberprzestępców
CBŚP| cyberprzestępcy| cyberprzestępczość| Eurojust| Europol| phishing| pranie pieniędzy
włącz czytnikRównolegle prowadzone śledztwa wykazały zaistnienie międzynarodowego oszustwa na ogromną skalę, wyłudzenia milionów euro w krótkim czasie. Podejrzani, głównie z Nigerii i Kamerunu, przesyłali nielegalne zyski poza Unię Europejską poprzez skomplikowaną sieć transakcji związanych z praniem pieniędzy.
W ramach przygotowań do prowadzonej wczoraj i dzisiaj operacji, Eurojust koordynował pozyskiwanie informacji od poszczególnych organów ścigania, jak również zorganizował kilka spotkań koordynacyjnych z przedstawicielami władz krajowych z Włoch, Hiszpanii, Polski, Belgii i Wielkiej Brytanii. Dzięki tym wszystkim wspólnym wysiłkom, powstał ośrodek koordynacyjny, który przeprowadził operację przy wsparciu Zespołu ds. Analiz Spraw Eurojust, Europejskiego Centrum do walki z Cyberprzestępczością Europolu (EC3) i Wspólnej Grupy Zadaniowej dw. Cyberprzestępczości (JCAT) – nowej instytucji unijnej, stworzonej by wspierać śledztwa dotyczące zwalczania cyberprzestępczości.
Wspólna akcja przyniosła znakomite rezultaty, a jednocześnie uzmysłowiła, że połączenie sił wybranych agend unijnych oraz władz krajowych może z powodzeniem przyczyniać się do zwalczania jednej z najtrudniejszych do wykrycia form współczesnej przestępczości.
Teresa-Angela Camelio, Asystent Narodowego Przedstawiciela Włoch przy Eurojust, skomentowała: „Eurojust odegrał kluczową rolę w promowaniu starań agend unijnych w zwalczaniu tego rodzaju przestępczości, która wymaga wiedzy, współpracy i koordynacji działań pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi podmiotami krajowymi i międzynarodowymi. Rezultaty dwudniowej operacji stanowią wyraźny sygnał dla cyberprzestępców, że będą ścigani pod każdą jurysdykcją”.
Phishing w Internecie: Tego typu cyberprzestępczość, dokonywana przez zorganizowane grupy przestępcze, polega na pozyskiwaniu dostępu do haseł i nazw (nicków) użytkowników w celu nielegalnych działań. Przestępcy zastępują właściwych właścicieli informacji poprzez „phishingowanie” ich danych i w ten sposób uzyskują dostęp do ich kont, co oznacza dostęp do pieniędzy ofiar i ich klientów. Kontrola uzyskiwana w ten sposób przez zorganizowane grupy przestępcze szkodzi wielu klientom internetowym, a jednocześnie generuje miliardy euro zysków dla zorganizowanych grup przestępczych.
policja.pl
Poprzednia 12 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Deloitte: Bezpieczeństwo informacyjne fundamentem rozwoju firm z sektora TMT
Polska 7 na świecie pod względem liczby zainfekowanych i kontrolowanych z zewnątrz komputerów
Unia może utworzyć wspólną prokuraturę
Parlament Europejski: łatwiejsza konfiskata majątków pochodzących z przestępstwa w UE
Lewiński: kradzież tożsamości jest przestępstwem XXI wieku
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.