Państwo



Prokuratuta Generalna bardzo aktywna jest

NSA| Prokurator Generalny| Prokuratura Generalna| pytanie prawne| Sąd Najwyższy| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

Z inicjatywy Prokuratora Generalnego zostało także rozstrzygnięte zagadnienie prawne dotyczące spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. I tak uchwałą z dnia 24 maja 2013 r. Sąd Najwyższy wskazał, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ustanowione w budynku położonym na gruncie, do którego spółdzielni nie przysługuje własność lub użytkowanie wieczyste, stanowi ekspektatywę tego prawa i niedopuszczalne jest założenie księgi wieczystej w celu jego ujawnienia.

Jednocześnie od chwili rozdzielenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, tj. w okresie od 1 kwietnia 2010 r. Prokurator Generalny  skierował do Trybunału Konstytucyjnego 27 wniosków. Z tego 11 zostało już rozpoznanych, w tym 8 spraw zostało objętych wyrokami TK zgodnie z wnioskami Prokuratora Generalnego. W trzech sprawach Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowania z uwagi na utratę mocy obowiązującej przez zakwestionowane przepisy tj. w sytuacjach  gdy przed wydaniem wyroku przez TK wprowadzono nowe uregulowania.

Dla porównania podkreślić należy, że wcześniej przez ponad 20 lat istnienia Trybunału Konstytucyjnego tj. w latach 1988 do 2010 takich wniosków Prokuratora Generalnego do TK było tylko 14.

Wydział Informacji i Kontaktu z Mediami Prokuratury Generalnej

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.