Państwo



Rządowy program rozwiąże problem korupcji?

CBA| CBOS| Indeks Percepcji Korupcji| korupcja| prewencja| Rada Ministrów| Rządowy Program Przeciwdziałania Korupcji| stanowienie prawa| zamówienia publiczne

włącz czytnik

Do podstawowych mechanizmów korupcjogennych zalicza się: nieprawidłowości w procesie stanowienia prawa, dowolność postępowania, konflikt interesów, brak jawności postępowania, słabość systemu kontroli i nadzoru, kumulowanie uprawnień, lekceważenie dokumentacji i sprawozdawczości.

Jak wynika z Rządowego Programu, obszarem w wysokim stopniu zagrożonym korupcją, są profesjonalne zawody sportowe. Korupcja w tym przypadku występuje przede wszystkim w formie łapownictwa po stronie sędziów, zawodników, działaczy sportowych i innych uczestników zawodów. Przekupstwo w tym obszarze łączy się również z zakładami wzajemnymi, tzw. bukmacherką oraz ze „sprzedawaniem” meczy. Zjawisku temu sprzyja duże zainteresowanie sportem, skłonność do hazardu i chęć łatwego zysku. Zarówno w prowadzeniu nieuczciwej działalności bukmacherskiej, jak i sprzedawaniu meczy typowym zachowaniem jest korumpowanie uczestników zawodów sportowych (zawodników, trenerów, sędziów, menadżerów), aby zagwarantować wysoki zysk z procederu wszystkim jego uczestnikom.

Obszarami zagrożonymi korupcją są również: ubezpieczenia komunikacyjne, społeczne i zdrowotne, w szczególności w lecznictwie państwowym, renty i emerytury, w tym rolnicze, wybory do władz rządowych i samorządowych.
Określone w 2013 prognozy dotyczące zagrożeń korupcją wskazały na następujące obszary życia publicznego i gospodarki: infrastruktura, informatyzacja administracji publicznej, wykorzystywanie środków unijnych, służba zdrowia, sektor obronny, energetyka, ochrona środowiska, a także korupcja urzędnicza.

Ocena zjawiska korupcji

Z badań CBOS wynika, że od roku 2000 opinię o dużym oddziaływaniu korupcji na życie społeczne i gospodarcze kraju podziela stale ponad 80% Polaków. Pomimo tak krytycznej społecznej oceny zjawiska korupcji w kraju, na forum międzynarodowym Polska uzyskuje coraz lepsze wyniki. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską w roku 2011, 67% Polaków stwierdziło, że korupcja jest ważnym problemem naszego kraju, co na tle innych krajów europejskich jest bardzo dobrym wynikiem. W ostatnich kilku latach Indeks Percepcji Korupcji dla Polski wzrósł z wartości 3,4 w roku 2005 do 5,5 w roku 2011, co pozwoliło na zmianę pozycji Polski w rankingu 1765 państw objętych badaniem z miejsca 70 na 41. Pozycja ta została utrzymana również w roku 2012. Indeks Percepcji Korupcji (IPK) to narzędzie pozwalające ocenić poziom korupcji w życiu publicznym w poszczególnych krajach.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.