Państwo



Rządowy program rozwiąże problem korupcji?

CBA| CBOS| Indeks Percepcji Korupcji| korupcja| prewencja| Rada Ministrów| Rządowy Program Przeciwdziałania Korupcji| stanowienie prawa| zamówienia publiczne

włącz czytnik
Rządowy program rozwiąże problem korupcji?

Rządowy Program Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014-2019 przewiduje wzmocnienie działań prewencyjnych i edukacyjnych oraz wzmocnienie zwalczania korupcji. 83 proc. Polaków uważa, że korupcja stanowi w kraju duży problem.

83 proc. Polaków uważa, że korupcja stanowi w kraju duży problem. Mieszkańcy Polski podzielają przekonanie, iż w kraju nie ma woli politycznej dla zwalczania korupcji, 66 proc. respondentów źle ocenia poczynania rządu w tym zakresie – wynika z badań CBOS. Na największe zagrożenia korupcją narażone są procesy: przyznawania zamówień z funduszy publicznych, wydawania decyzji i zezwoleń, stanowienia prawa.

Przyjęty przez Radę Ministrów w dn. 1 kwietnia 2014 Rządowy Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014-2019 ma to zmienić. Przewiduje on wzmocnienie działań prewencyjnych i edukacyjnych oraz wzmocnienie zwalczania korupcji.

 

Definicja korupcji
Definicja korupcji zawarta jest w art. 1 ust. 3a ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Korupcją, w rozumieniu ustawy, jest czyn:
1) polegający na obiecywaniu, proponowaniu lub wręczaniu nienależnych korzyści osobie pełniącej funkcję publiczną w zamian za działanie lub zaniechanie działania w wykonywaniu jej funkcji;
2) polegający na żądaniu lub przyjmowaniu przez osobę pełniącą funkcję publiczną korzyści lub przyjmowaniu propozycji lub obietnicy takich korzyści w zamian za działanie lub zaniechanie działania w wykonywaniu jej funkcji;
3) popełniany w toku działalności gospodarczej, obejmującej realizację zobowiązań względem władzy (instytucji) publicznej, polegający na obiecywaniu, proponowaniu lub wręczaniu osobie kierującej jednostką niezaliczaną do sektora finansów publicznych lub pracującej na rzecz takiej jednostki, jakichkolwiek nienależnych korzyści w zamian za działanie lub zaniechanie działania, które narusza jej obowiązki i stanowi społecznie szkodliwe odwzajemnienie;
4) popełniany w toku działalności gospodarczej obejmującej realizację zobowiązań względem władzy (instytucji) publicznej, polegający na żądaniu lub przyjmowaniu przez osobę kierującą jednostką niezaliczaną do sektora finansów publicznych lub pracującą na rzecz takiej jednostki, jakichkolwiek nienależnych korzyści lub przyjmowaniu propozycji lub obietnicy takich korzyści w zamian za działanie lub zaniechanie działania które narusza jej obowiązki i stanowi społecznie szkodliwe odwzajemnienie. Do takiej definicji korupcji odnosi się przede wszystkim Rządowy Program, uwzględnia także niekaralne formy korupcji, jak konflikt interesów, nepotyzm i kumoterstwo, które stanowią również problem życia publicznego.

 

Zagrożenia korupcyjne

W Rządowym Programie wśród obszarów życia społecznego w Polsce najbardziej zagrożonych korupcją wymienia się: administrację państwową i samorządową, służbę zdrowia i farmację, oświatę i szkolnictwo wyższe, administrację celną i administrację skarbową, instytucje wdrażające programy unijne, organy ścigania i wymiar sprawiedliwości, sektor gospodarczy, profesjonalne zawody sportowe. Na największe zagrożenia korupcją narażone są procesy: przyznawania zamówień z funduszy publicznych, wydawania decyzji i zezwoleń, stanowienia prawa.

Poprzednia 123 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.