Państwo
Rządowy program rozwiąże problem korupcji?
CBA| CBOS| Indeks Percepcji Korupcji| korupcja| prewencja| Rada Ministrów| Rządowy Program Przeciwdziałania Korupcji| stanowienie prawa| zamówienia publiczne
włącz czytnikW okresie 2000-2010 widoczna była tendencja wzrostowa liczby stwierdzonych przestępstw korupcyjnych. Natomiast od roku 2011 odnotowuje się niewielki, ale systematyczny spadek tego rodzaju przestępstw. Dane statystyczne ciągle jednak nie napawają optymizmem. W roku 2012 policja wszczęła 5517 postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa korupcyjne, stanowi to wprawdzie spadek o 2,4% (5652) w porównaniu z rokiem 2011, ale jest ciągle wysokim wskaźnikiem. W tym samym okresie odnotowano 10 805 stwierdzonych przestępstw korupcyjnych (spadek w stosunku do roku 2011 o 11,4% (12 192).
Natomiast CBA w roku 2012 wszczęło 113 postępowań przygotowawczych w sprawach korupcyjnych (w roku 2011 było ich 102, a w 2010 - 65), a ABW w analizowanym roku prowadziła 43 śledztwa dotyczące korupcji (62 w roku 2011), co stanowi spadek o 30,7%.
Cele Rządowego Programu
Podstawowym celem Rządowego Programu jest zmniejszenie poziomu korupcji w Polsce poprzez wzmocnienie prewencji i edukacji w społeczeństwie i w administracji publicznej oraz skuteczniejsze zwalczanie przestępczości korupcyjnej. Program zakłada wzrost działań profilaktycznych i edukacyjnych. Właściwie ukształtowana świadomość w zakresie szkodliwości korupcji stanowi fundament pozwalający na stałe ograniczanie występowania tej patologii.
Podstawowym miernikiem celu głównego jest zakładany wzrost wartości Indeksu Percepcji Korupcji (IPK) do 2019 roku o 10 % – do poziomu 64 punktów (wzrost wskaźnika oszacowano na podstawie IPK z roku 2012, który wyniósł 58 punktów). Pozytywna ocena realizacji działań antykorupcyjnych przez instytucję wdrażającą oraz ewaluującą Rządowy Program, oznaczająca realizację co najmniej 70% zaplanowanych działań w obrębie każdego zadania.
Cele szczegółowe to:
• wzmocnienie działań prewencyjnych i edukacyjnych – nacisk zostanie położony na dokonanie przeglądu i oceny efektywności działania aktów prawnych pod kątem obniżania ryzyka wystąpienia korupcji, w szczególności w zakresie ograniczania uznaniowości przy podejmowaniu decyzji w administracji publicznej, wzmocnienie wewnętrznych mechanizmów antykorupcyjnych w administracji publicznej, kształtowanie postaw antykorupcyjnych w społeczeństwie, zwiększenie aktywnego udziału społeczeństwa w procesie zapobiegania i zwalczania korupcji, wzmocnienie współpracy społeczeństwa i organizacji pozarządowych z administracją publiczną oraz wspieranie postaw etycznych w sektorze prywatnym;
• wzmocnienie zwalczania korupcji - oznacza doskonalenie mechanizmów monitorowania zagrożeń korupcyjnych i przepisów prawnych dotyczących tego rodzaju przestępczości, współdziałanie i koordynację działań organów ścigania, wymiaru sprawiedliwości, a także realizację zobowiązań międzynarodowych RP w zakresie prawno-karnym oraz ściganie przestępczości korupcyjnej.
Zadania w ramach Rządowego Programu zostały więc podzielone na dwie główne grupy: służące przeciwdziałaniu korupcji i edukacji oraz służące zwalczaniu korupcji. Łączna suma środków zaangażowanych w realizację Rządowego Programu wyniesie 11 mln złotych.
Lex pl
Poprzednia 123 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
CBA typuje miejsca najbardziej zagrożone korupcją
Korupcja i kreatywna księgowość kwitną w polskich firmach
UE: zmiany w prawie zamówień publicznych receptą na korupcję
Korupcja – historia naturalna
KRS krytykuje projekt ustawy o oświadczeniach majątkowych
Integracja w rodzinie
Walka z korupcją i nadużyciami za pomocą systemów compliance
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.