Państwo



Sprawę "Amber Gold" rozpozna Sąd Okręgowy w Gdańsku

Amber Gold| ekonomika procesowa| Gdańsk| nemo iudex re sua| przekazanie sprawy| Sąd Apelacyjny w Gdańsku| Sąd Najwyższy| Sąd Najwyższy - Sąd Dyscyplinarny| Sąd Okręgowy w Gdańsku

włącz czytnik
Sprawę "Amber Gold" rozpozna Sąd Okręgowy w Gdańsku
Sąd Okręgowy w Gdańsku. Foto: gdansk.so.gov.pl

Sąd Najwyższy w dniu dzisiejszym (14.08) postanowił nie uwzględnić wniosku Sądu Okręgowego w Gdańsku, który w lipcu zwrócił się do SN o przekazanie sprawy "Amber Gold" innemu sądowi równorzędnemu.

Sąd Najwyższy uznał, iż pomimo uznania wniosku Sądu Okręgowego w Gdańsku za niezasadny, sam fakt wystąpienia z inicjatywą przewidzianą w art. 37 k.p.k. zasługuje na zrozumienie. Fakty zawarte w publikacjach, w tym internetowych, mogą bowiem uzasadniać poczucie dyskomfortu sędziów w związku ze sprawowaniem obowiązków służbowych. Owo zrozumienie dla stanowiska sądu wyrażonego w uzasadnieniu postanowienia z dnia 23 lipca 2015 r. nie oznacza jednak trafności zawartej w nim argumentacji. SN zwrócił też uwagę, że większość okoliczności stanowiących uzasadnienie wystąpienia ma charakter pozaprocesowy.

Oto postanowienie Sądu Najwyższego:

Uzasadniając w obszernych wywodach swoją inicjatywę Sąd ten [Okręgowy] wskazał na wyjątkowy charakter przedmiotowej sprawy, która od początku prowadzonego w niej postępowania budziła olbrzymie zainteresowanie społeczne i stanowiła podstawę wielu spekulacji, domysłów, a nawet zarzutów. Przypomniano, że wyjątkowe zainteresowanie sprawą, również przez media, doprowadziło do zdarzenia w dniu 6 września 2012 r. z udziałem

byłego prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, co skutkowało wszczęciem wobec niego postępowania dyscyplinarnego zakończonego prawomocnie w dniu 13 czerwca 2014 r. wymierzeniem mu kary dyscyplinarnej. W związku z postępowaniem toczącym się w omawianej sprawie zainicjowane zostały również inne postępowania dyscyplinarne, dokonano istotnych przesunięć kadrowych, a Minister Sprawiedliwości zarządził wizytację Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Znalazło to silny oddźwięk społeczny polegający na deprecjonowaniu całego gdańskiego środowiska prawniczego, zaś efektem wytworzonej wobec tej sprawy atmosfery była decyzja Prokuratora Generalnego o przekazaniu prowadzonego śledztwa Prokuraturze Okręgowej w Łodzi z uwagi na dobro tego śledztwa.

Zdaniem sądu wnioskującego o przekazanie, sytuacja nie uległa – pomimo upływu czasu – zmianie, a wpłynięcie do Sądu Okręgowego w Gdańsku aktu oskarżenia przeciwko M. i  K. małżonkom P., na nowo wywołało wzrost zainteresowania nią, w tym pojawienie się szeregu niepochlebnych komentarzy (m.in. w Internecie), tym razem pod adresem sądu właściwego do jej rozpoznania.

Poprzednia 1234 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.