Państwo
Stop detencji dzieci migrantów
Amnesty International| cudzoziemcy| detencja dzieci| Helsińska Fundacja Praw Człowieka| ochrona praw dzieci| ośrodki dla cudzoziemców| Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
włącz czytnikW projekcie ustawy o cudzoziemcach nie wprowadzono takich instrumentów, które chroniłyby dzieci cudzoziemców przed umieszczeniem w ośrodkach zamkniętych o więziennych warunkach pobytu – alarmują Amnesty International, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.
Organizacje pozarządowe, działając w koalicji, od kilku miesięcy prowadzą działania na rzecz wprowadzenia zakazu detencji dzieci cudzoziemców. W ocenie koalicji w przesłanym do konsultacji społecznych projekcie ustawy o cudzoziemcach powinien zostać wpisany całkowity zakaz umieszczania dzieci migrantów w ośrodkach detencyjnych przy jednoczesnym wprowadzeniu alternatywnych środków kontroli pobytu ich oraz ich rodziców na terytorium Polski.
Zaproponowane w projekcie graniczne kryterium wieku, tj. 13 lat, w oparciu o które dziecko, przebywające w Polsce bez uregulowanego prawem statusu i bez opieki swoich rodziców, może zostać umieszczone w ośrodku strzeżonym, stoi w sprzeczności z prawem międzynarodowym, m.in. z Konwencją o prawach dziecka.
„Każde dziecko niezależnie od statusu prawnego powinno być otoczone szczególną opieką, a umieszczenie w detencji dzieci ma negatywny wpływ na ich rozwój psychofizyczny. Umieszczanie w detencji nie leży w najlepszym interesie żadnego dziecka. Ośrodki strzeżone to nie jest miejsce dla małoletnich.” – mówi Maciej Fagasiński z Amnesty International.
„Do polskiego prawa powinno wprowadzić się zakaz umieszczania w detencji osób poniżej 18 roku życia, bez względu na to, czy przebywają z rodzicami, czy też bez opiekuna prawnego.” – postuluje Jacek Białas z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Koalicja organizacji opowiada się za wprowadzeniem alternatywnych wobec detencji metod kontroli pobytu cudzoziemców w Polsce.
Jednym z najważniejszych zastrzeżeń Koalicji jest brak dostępu do edukacji dzieci przebywających w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. „Dzieci przebywające w takich ośrodkach nie uczęszczają na lekcje w szkole, tylko na zajęcia edukacyjne o ograniczonym zakresie prowadzone na terenie ośrodka. Zaproponowane w projekcie nowej ustawy zmiany nie zmienią tej sytuacji.” – ocenia Aleksandra Chrzanowska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.
Zdaniem organizacji pozarządowych w projekcie ustawy o cudzoziemcach nie wprowadza się znaczących zmian, które przyczyniłyby się do poprawny sytuacji małoletnich cudzoziemców w Polsce. Jednocześnie zaproponowane rozwiązania mogą naruszać międzynarodowe zobowiązania Polski względem ochrony praw dzieci, w szczególności ochronę najlepiej pojętego interesu dziecka.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.