TK



Pierwsze decyzje w sprawie abolicji

abolicja| cudzoziemcy| imigranci

włącz czytnik
Pierwsze decyzje w sprawie abolicji

"Pierwsze decyzje dotyczą obywatela Chin i bezpaństwowca. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. W tym przypadku zadziałała też dobrze zorganizowana współpraca wszystkich służb biorących udział w postępowaniu administracyjnym. Wyrażam nadzieję, że te pierwsze pozytywne decyzje urzędników państwowych pomogą niezdecydowanym cudzoziemcom nielegalnie przebywającym w Polsce w podjęciu ich decyzji w sprawie abolicji" - powiedziała Agnieszka Boczkowska, Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji.
Ustawa abolicyjna weszła w życie 1 stycznia 2012 roku. Wnioski można składać w urzędach wojewódzkich właściwych ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca do 2 lipca 2012.

Możliwość skorzystania z abolicji mają cudzoziemcy których pobyt w Polsce w dniu wejścia w życie ustawy był nielegalny, oraz gdy jest on nieprzerwany co najmniej:
• od dnia 20 grudnia 2007 r.,
• od dnia 1 stycznia 2010 r., którym przed tym dniem została wydana ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy z orzeczeniem o wydaleniu,lub
• wobec których w dniu 1 stycznia 2010 r. trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy.

Przy rozpatrywaniu spraw o abolicję przyjmuje się tzw. domniemanie nieprzerwanego pobytu, które oznacza, że pobyt cudzoziemca uznaje się za nieprzerwany, o ile nic przeciwnego nie wynika ze zgromadzonych dokumentów.
Po złożeniu kompletnego wniosku cudzoziemiec otrzymuje w paszporcie stempel, który jest potwierdzeniem jego legalnego pobytu do czasu wydania ostatecznej decyzji. W trakcie rozpatrywania wniosku o abolicję od cudzoziemca zostają pobrane odciski linii papilarnych.

Pozytywna decyzja oznacza wydanie zezwolenia na zamieszkanie w Polsce na okres 2 lat. W tym czasie cudzoziemiec będzie mógł podjąć zatrudnienie bez zezwolenia - na podstawie umowy o pracę. Cudzoziemiec niezadowolony z decyzji ma prawo odwołania się do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

W czwartek 12 stycznia w systemie informatycznym zarejestrowano wnioski 1002 osób, z czego 730 w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Najczęściej zgłaszają się Wietnamczycy, Ukraińcy i Ormianie.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.