Publicystyka



Dezawuowanie antycypacji

adresat| awizo| doręczenie per aviso| kiosk Ruchu| PGP SA| postępowanie cywilne| przesyłka sądowa| Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości

włącz czytnik
Dezawuowanie antycypacji

W zasadzie to nie wypada kopać leżącego. Jest to niegrzeczne, nieuczciwe i nieprzyzwoite. No ale jeżeli tenże sam leżący twierdzi, że wcale nie leży, a wręcz przeciwnie oświadcza, że nadal wygrywa w tym starciu, to chyba można sobie pozwolić na drobne odstępstwo od tej zasady. Tak więc zajmijmy się po raz kolejny, chociaż to już robi się nudne, Nową Lepszą Metodą Doręczania Przesyłek Sądowych.

Jedną z ciekawostek związanych z działalnością Nowego Lepszego był fakt antycypacji przez doroznosiciela (a może doawizowydawacza?) czynności przyszłych niedokonanych. Na doręczonej pewnemu pełnomocnikowi przesyłce znalazła się bowiem adnotacja nie tylko o tym, że nadejście przesyłki awizowano, ale i o tym, że za tydzień awizowano ją powtórnie, a za dwa zwrócono, bo nikt jej nie odebrał.

Oczywiście pojawienie się na doręczanych listach takich „przyszłościowych” adnotacji wzbudziło niejakie zaniepokojenie potencjalnych adresatów. I to uzasadnione, bo właśnie na podstawie tych adnotacji sędziowie ustalają, czy przesyłka była awizowana prawidłowo, i czy związku z tym została skutecznie, choć zastępczo, doręczona. Zwrócono się więc o wyjaśnienie rzeczonej kwestii do Nowego Lepszego i otrzymano następującą odpowiedź:

"Szanowni Państwo,
Serdecznie dziękujemy za wszystkie uwagi, które są dla nas źródłem cennej wiedzy.
Uprzejmie informujemy, że na kopercie w miejscu zamieszczenia odcisku pieczęci stosowanej przez firmę PGP S.A. oznaczane są kolejne daty, w których wykonywane są odpowiednie czynności związane z procesowaniem danej przesyłki. W sytuacji kiedy podjęta próba doręczenia przesyłki okaże się nieskuteczną, np. z powodu nieobecności Adresata bądź osoby uprawnionej do jej odbioru, wystawiane jest Zawiadomienie (tzw. I awizo) – to pierwsza data wskazana na przesyłce. Zawiadomienie informuje między innymi o tym, w jakim terminie należy odebrać rzeczoną przesyłkę. Ponadto na przesyłce zamieszczana jest informacja – to druga data wskazana na przesyłce – określająca termin powtórnej awizacji oraz data potencjalnego zwrotu przesyłki do nadawcy – stąd trzecia informacja na pieczątce – na wypadek, gdyby przesyłka nie została odebrana przez Adresata bądź osobę uprawnioną we wskazanym terminie.
Informacje na pieczątce umieszczonej na przesyłce są tam zawarte w celu bieżącego monitorowania obiegu danej przesyłki w Punkcie Obsługi Klienta oraz realizacji kolejnych czynności związanych z jej procesowaniem.
Na Zawiadomieniu PGP S.A. zamieszcza drugą z dat zarejestrowanych na przesyłce wskazując tym samym ostateczny termin odbioru awizowanej przesyłki. W konsekwencji Adresat otrzymuje komunikat, który zdejmuje z Niego „presję czasu” związanego z krótkim terminem tzw. I awizacji. Posiada pełną wiedzę dotyczącą wszystkich kolejnych czynności prawnych. Po upłynięciu terminu I awizacji, w przypadku gdy Adresat bądź osoba uprawniona nie podejmie z Punktu Obsługi Klienta danej przesyłki, wystawiane jest oraz doręczane Adresatowi tzw. Zawiadomienie powtórne (tj. II awizo), wskazujące m.in.: miejsce oraz termin, w którym Adresat bądź osoba uprawniona może podjąć przesyłkę. Po tym terminie, o czym wyżej, przesyłka jest zwracana do nadawcy.
Pragniemy zauważyć, że przesyłka adresowana do Pani Mecenas, która stała się przedmiotem tak ożywionej dyskusji, jak wskazują na to adnotacje na kopercie, została podjęta przez uprawnioną osobę w Punkcie Obsługi Klienta w dniu 09.01.2014r. – próba jej doręczenia nastąpiła w dniu 08.01.2014. Proszę zwrócić też uwagę na datę nadania tej przesyłki: 07.01.2014 Próba jej doręczenia nastąpiła więc 2 od daty nadania. Państwa ocenie pozostawiamy to czy fala dezinformacji pojawiającej się w sieci jest rzeczywiście obiektywna. Będziemy dezawuować wszystkie nieuprawnione w żaden sposób mity tak, abyście Państwo otrzymali rzetelną wiedzę o zasadach świadczenia usług przez PGP S.A.
Mamy nadzieję, że objaśnienia te okażą się wystarczające."

[Cytat za: palestrapolska.wordpress.com ]

Poprzednia 1234 Następna

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.