Publicystyka
INSERAT - Od luksusu do… kryzysu
Chiny| Citigroup| dobra luksusowe| luksus| Manifest Komunistyczny| PKO| plutonomy| reklama| target| USA
włącz czytnikCzytając rozliczne working papers na temat ostatniego kryzysu finansowego z lat 2007-2010 znalazłem w 2012 roku tekst Edwarda Fullbrooka pod tytułem „The political economy of bubbles”[2]. W artykule tym autor odwołuje się do trzech dokumentów Citygroup z lat 2005-2006. Na stronie internetowej CityGroup można było znaleźć dwa dokumenty z 16 października 2005 roku i 29 września 2006 roku wykonane przez Dział Badań [Citigroup Research] wielkiej instytucji finansowej Citigroup Global Markets Inc. Grupa doradców finansowych działu badawczego Citigroup przedstawiła w 2005 roku strategię firmy pod tytułem Strategia rynku akcyjnego; Plutonomy, kupowanie luksusu, objaśnianie globalnej nierównowagi [3]. W następnym 2006 roku autorzy przygotowali kolejną notatkę: Strategia rynku akcyjnego, Sympozjum na Plutonomy – Nadchodzący przypływ wznosi jachty[4]. Obie notatki mają szczególny charakter; są one przede wszystkim kierowane do przełożonych Citigroup i dotyczą dalszej strategii firmy adresowanej do określonej docelowej grupy klientów – 1 procentu najbogatszych ludzi - w Stanach Zjednoczonych i pozostałej części świata, w tym Chin i Rosji w szczególności.
Autorzy oferują nam szczególny opis świata dzielącego się na dwie odmienne grupy konsumentów: pierwsza to 1% najbogatszych, których bieżące dochody finansowe stanowią 20% wszystkich dochodów, i którzy dysponują 40% posiadanego bogactwa. Druga grupa - to 99% konsumentów, których z tą pierwszą grupą najbogatszych nic nie łączy.
Nie istnieje ich zdaniem żaden „przeciętny, statystyczny zwykły konsument”. Obie te grupy różnią nie tylko wysokości i rozpiętość dochodowe co najmniej w skali 1: 25 ale przede wszystkim odmienne „modele konsumpcji”. Warto zwrócić uwagę, jak to czynią autorzy, na rozróżnienie pomiędzy wynagrodzeniem i dochodami. Wynagrodzenia to zarobki (za czas pracy) pensje, bonusy, opcje na akcje, emerytury. Dochody to przychody finansowe z tytułu uczestnictwa w biznesie, to zyski z udziałów własności i dywidendy. Dochody z kapitału to zyski, renty, royalities, i dochody powiernicze[5].
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.