Publicystyka



Młodzi zbędni w czyjej służbie?

11 Listopada| bezrobocie| Eurostat| faszyzm| kibole| Marsz Niepodległości| NEET| Stefan Czarnowski| Teresa Piotrowska| Witold Tumanowicz

włącz czytnik

Wśród nich jest zapewne spora grupa prekariuszy, tych co pracują za grosze „na śmieciówkach” lub na czarno, często w bardzo złych warunkach i żyją z dnia na dzień. Są także, jak można przypuszczać, NEET-owcy: ci, którzy nie pracują (czyli są bezrobotni lub nieaktywni zawodowo) oraz nie uczestniczą w żadnej formie edukacji – nie kształcą się i nie szkolą. Eurostat wskaźnik ten określa właśnie jako NEET (not in employment and not in any education and training). W 2013 r. jak podaje GUS w oparciu o Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wśród osób w wieku 18-24 lata NEET-owców było 16,4%, czyli około 600 tysięcy. W tej grupie wiekowej jest ponad 3,7 mln kobiet i mężczyzn. (nawiasem mówiąc niełatwo znaleźć dane o aktualnej strukturze wiekowej Polaków, grupy wiekowe są raz takie, raz inne, w GUS-ie inaczej, w Eurostacie inaczej itp. itd.).

Jeśli poszerzyć tę grupę 18-24-latków i wziąć pod uwagę osoby w wieku 15-34 lat to obraz staje się jeszcze bardziej ponury. Eurostat szacuje, że w sierpniu 2014 r. NEET-owców w tej grupie było 17,4%, czyli ponad 1,9 mln.

To o 2,3%, czyli o 125 tys. osób więcej niż pięć lat wcześniej. Biernych społecznie, bo tak się określa przybywa nie tylko w Polsce, także w całej Europie. Eksperci dowodzą, że to efekt pogarszającej się sytuacji na rynku pracy. Najprawdopodobniej ta bierność setek tysięcy nie jest całkowita, ale „przełamywana” w podziemiu gospodarczym, NEET-owcy łapią jakieś zajęcia, szukają zarobku. Widać też wyraźnie, że wychodzi się z bierności podczas różnego rodzaju zgromadzeń i marszów jak omawiany Marsz Niepodległości. Zadymiarze lokują się właśnie w tych grupach wiekowych, w których najwięcej NEET-owców. Policja ocenia, że przeważają 20-30-latkowie, mężczyzn w wieku 20-29 lat jest ponad 3 mln, w wieku 30-34 lat blisko 1,6 mln. Mówimy więc o marginesie, ale groźnym. Kobiet wśród zadymiarzy niemal nie było, ale wśród NEET-owców jest ich sporo. Charakterystyczne dla jednych i drugich nieróbstwo częściej jest z przymusu niż z wyboru. Zważmy, że np. w tej młodszej grupie wiekowej (Eurostat podaje dane o bezrobotnych poniżej 25 lat) bezrobocie i w Polsce i w Europie jest z reguły ponad dwukrotnie wyższe niż w pozostałych grupach demograficznych. W połowie tego roku wynosiło w Polsce 23,2%, w UE 21,7%. Z braku pracy i możliwości uniezależnienia finansowego 40% młodych osób mieszka u nas z rodzicami. Zjawisko to określa się jako „gniazdowanie”. Ci „gniazdownicy” to także kandydaci na zadymiarzy.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.