Publicystyka
Widmo krąży po świecie – widmo kryzysu
Bank Porozumień Międzynarodowych| bańka inwestycyjna| Bretton Woods| Fredrich Hayek| kryzys| Lehman Brothers| Milton Friedmann| płynność finansowa
włącz czytnikPrzede wszystkim powstają liczne podmioty finansowe poza nadzorem i kontrolą banków centralnych, o których już w latach 70-tych pisał Hyman Minsky – podmioty przybierające formę „piramid Ponz’iego”. Ponadto wygenerowane zostały liczne pochodne instrumenty finansowe. W sumie tak rodził się poboczny obrót finansowy w postaci shadow banking system. Działalność finansowa oderwała się od podstawowych rodzajów działalności gospodarczych i wszelkich procesów wytwórczych.
Wsobne procesy spekulacji finansowych, tworzenie „pobocznego pieniądza” poprzez „innowacyjne” wprowadzenie pośrednich i pochodnych instrumentów finansowych sprawiło, że źródła kryzysu generowane były endogenicznie wewnątrz całego sektora finansowego. Nastąpiły endogeniczny „wybuch wulkanu” – i lawa kryzysu finansowego przelała się na całą gospodarkę świata rozwiniętego.
W ramach podjętych egzogenicznie działaniach antykryzysowych przez rządy i banki centralne, jedyne co się udało, to opanować i zmniejszyć stopień lewarowania. Ustalenia przyjęte w wersji Bazylei III nakazywały bankom komercyjnym wyczyścić stan bilansów finansowych, a w tym przede wszystkim zwiększenie stopnia zabezpieczeń działalności kredytowej. Z jednej strony prowadziło to do ograniczenia działalności kredytowej, z drugiej zaś skierowało popyt na pieniądz tam gdzie jest łatwiej ów pieniądz uzyskać – do shadow banking systemu.
Kryzysy – jak ruchy tektoniczne – wybuchają endogenicznie. Wychodzenie z kryzysów i ewentualny dalszy wzrost gospodarki, z nieustającym oczekiwaniem na wzrost stopy inwestycji – to są procesy egzogeniczne.
13 października 2008 roku upadł amerykański bank Lehman Brothers, nastąpił kryzys, którego ani Stany Zjednoczone ani świat się nie spodziewał. Zmiany tempa dynamiki PKB świadczą, że gospodarka Polski okazała się bardziej się odporna na „wstrząsy tektoniczne” z epicentrum w Nowym Jorku [lata 2007-2010], niż na wstrząsy gospodarcze generowane w strefie euro [lata 2011-2014]. O tym jak sobie w tych ciężkich czasach radziła polska gospodarka odczytujemy ze statystyk OECD.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.