Świat



ETS: biblioteki mogą sporządzać kopie cyfrowe dzieł

biblioteki| e-books| ETS| Europejskie Biuro Stowarzyszeń Bibliotekarskich| Niil Jääskinen| podmiot prawa autorskiego| prawa autorskie

włącz czytnik

UWAGA: Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości. Zadanie rzeczników generalnych polega na przedkładaniu Trybunałowi, przy zachowaniu całkowitej niezależności, propozycji rozstrzygnięć prawnych w sprawach, które rozpatrują. Sędziowie Trybunału rozpoczynają właśnie obrady w tej sprawie. Wyrok zostanie wydany w terminie późniejszym.

1  Dyrektywa 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym (Dz.U. L 167, s. 10).

2  Tego rodzaju biblioteki nie są skierowane na osiągnięcie bezpośredniej lub pośredniej korzyści gospodarczej lub handlowej. Omawiana możliwość stosuje się pod tymi samymi warunkami do instytucji edukacyjnych, muzeów i archiwów.

3  W przypadku „korzystania poprzez udostępnienie lub podanie do wiadomości, w celu badań i prywatnych studiów, indywidualnym postronnym osobom […] dzieł lub innych przedmiotów objętych ochroną, które nie podlegają zasadom zakupu lub licencji, znajdujących się w zbiorach instytucji […], przy użyciu wyposażonych terminali w pomieszczeniach wymienionych instytucji” (art. 5 ust. 3 lit. n) dyrektywy).

4  Spór ten ma charakter „pilotażowy”. Uniwersytet jest popierany przez Deutscher Bibliotheksverband e.V. (niemiecki związek bibliotek) oraz przez Europejskie Biuro Stowarzyszeń Bibliotekarskich, Informacyjnych i Dokumentacyjnych (EBLIDA). Wydawnictwo jest popierane przez Börsenverein des deutschen Buchhandels (niemiecki związek handlu książkami). Wskazuje to, zdaniem rzecznika generalnego, na znaczenie, jakie niniejsza sprawa ma dla bibliotek, twórców i wydawnictw ( w szczególności wydawnictw naukowych).

5  Chodzi tu o podręcznik Winfrieda Schulzego zatytułowany „Einführung in die neuere Geschichte” (wprowadzenie do historii współczesnej).

6  Stanowiska te nie pozwalają na jednoczesne korzystanie z większej liczby egzemplarzy danej książki niż te dostępne w zbiorach bibliotecznych.
7 Innymi słowy taka oferta nie oznacza, że dany utwór należy uznać za podlegający zasadom zakupu i licencji w rozumieniu przepisu dyrektywy przytoczonego w przypisie 3.

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.