Świat



Europejska Inicjatywa Obywatelska z polskiej perspektywy

Europejska Inicjatywa Obywatelska| inicjatywa obywatelska| Komisja Europejska| komitet obywatelski| Parlament Europejski| partycypacja

włącz czytnik

Jeszcze gorzej  sytuacja przedstawia się, gdyby organizatorzy inicjatywy obywatelskiej chcieli certyfikować w Polsce system on-line zbierania deklaracji poparcia. Jak podaje Komisja Europejska na stronie poświęconej EIO wymogi, jakie musi spełnić system, są takie same w całej UE, jednak każde państwo członkowskie samo decyduje, w jaki sposób będzie sprawdzać zgodność z nimi. Dlatego też przebieg procedury certyfikacji może się różnić w zależności od państwa członkowskiego, a także w zależności od oprogramowania i dostawcy hostingu. Sprawdzenie zgodności z wymogami może obejmować badanie stopnia zabezpieczeń i/lub testy penetracyjne, a nawet – w razie konieczności – kontrole na miejscu. Niestety, na stronie polskiego MSW nie sposób znaleźć żadnej informacji na temat przebiegu procedury certyfikacji, jakby nikt nie zakładał, że mogą znaleźć się chętni do takiej certyfikacji.

Należy tez zauważyć, że w żadna polska instytucja publiczna nie propaguje aktywnie idei Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej – dominują broszury i ogólne informacje przygotowane w pierwszej połowie 2012 r. Pozostaje tylko zaapelować do instytucji publicznych (szczególnie do MSW) o przyjęcia aktywnej postawy wobec EIU i realne przybliżenie tej procedury polskim obywatelom.
Biuletyn Kompas - Instytut Spraw Publicznych www.isp.org.pl/aktualnosci,1,1293.html

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.