Świat
Na wokandzie: IT w sądach Korony
Borys Bieriezowski| e-sąd| Internet| Roman Abramovich| sąd wirtualny| technologia| Wielka Brytania| Witold Pawlak
włącz czytnikJeśli okaże się to konieczne, stronom można zezwolić na odsłuchanie części nagranego materiału dowodowego, a sędzia – za pośrednictwem sądowego portalu – może wystąpić o udostępnienie odpowiedniej partii materiału. Taki materiał jest gotowy do wysłania do sędziego drogą elektroniczną w ciągu ok. 20 minut od momentu złożenia wniosku, w formie odpowiedniego pliku do odtworzenia. Elektroniczne protokoły z rozpraw są dostępne dla wszystkich sędziów bez najmniejszych problemów, przez okres do sześciu miesięcy od daty rozprawy. Po upływie tego okresu nagrania trafiają do archiwum, dlatego uzyskanie do nich dostępu wymaga nieco więcej czasu. Sędzia może też zamówić odpis nagrania, co jednak wiąże się z pewnymi dodatkowymi kosztami dla sądu.
Mniej papieru, mniej konwojów
Obecnie do procesów karnych w Wielkiej Brytanii wprowadzane są e-rozprawy, których celem jest nie tyle całkowita eliminacja dokumentów papierowych (paperless trials), co wprowadzenie rozpraw z zastosowaniem mniejszej ilości dokumentów papierowych (paper light trials). Dąży się do tego, aby wszystkie elektroniczne akta sprawy były dostępne w e-pakietach (eBundle) oraz przechowywane na centralnym serwerze. Strony miałyby do nich dostęp z każdego miejsca, także z sali sądowej wyposażonej w system WiFi oraz odpowiednie urządzenia dostępowe.
W tego typu elektronicznych pakietach znajdą się podstawowe zeznania świadków, wraz z wykazem niewykorzystanego materiału dowodowego (tzn. materiału, który może podważyć argumenty oskarżenia lub wspomagać obronę). Będą tam również przechowywane dokumenty sądowe, np. formularz PDH (Plea and Directions Hearing – odpowiedź na zarzuty i posiedzenie kierunkowe, formularz, w którym zapisywane są m.in. dane stron i ich przedstawicieli, czas trwania rozprawy, kwestie sporne, wskazanie typu obrony). W sądzie koronnym, w którym występuje ława przysięgłych, przewiduje się udoskonalenie tego systemu tak, aby również duża część postępowania przygotowawczego była rejestrowana w elektronicznych plikach. Prawdopodobnie jednak, dla potrzeb rozprawy, będą przygotowywane wydruki papierowe – zwłaszcza w sytuacji, gdy sędzia nie będzie wystarczająco biegły w obsłudze systemu komputerowego.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.