Świat
Rosja: Sąd Konstytucyjny a nietradycyjne stosunki tradycyjnie potraktowane
gej| homoseksualizm| Kazań| Kodeks Wykroczeń FR| Sąd Kontytucyjny Federacji Rosyjskiej| Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej| seks "nietradycyjny"
włącz czytnikSąd Konstytucyjny FR zajął się osobno wnioskiem N. A. Aleksiejewa, który chciał wnieść sprawę na wokandę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i stwierdził, że jest to bezpodstawne, bo skarżący m.in. nie wyczerpali wszystkich środków prawnych dostępnych w kraju (sprawa była wtedy w SKFR).
I choć sędziowie SKFR uważają, że konstytucyjne uznanie godności jednostki jest podstawową wartością państwowości rosyjskiej, to Federacja Rosyjska ma obowiązek gwarantować obywatelom wolność od dowolnego ingerowania w sferę ich indywidualnej autonomii i co za tym idzie przestrzegać kryteriów i ograniczeń (wynikających z konstytucji) praw i wolności człowieka i obywatela. Wśród wymienionych praw sędziowie SKFR zwracają uwagę na nietykalność osobistą, nietykalność życia prywatnego, swobodę wyboru, wolność myśli i słowa itp. Ale! W kwestii wolności samookreślania się seksualnego trzeba być pełnoletnim. I można, do woli, uprawiać „nietradycyjny” seks. Po dobroci, z osobami, które mają szesnaście lat. A w ogóle, to państwowo-prawna ochrona przed dyskryminacją rozmaitych grup społecznych jest szeroka, sięga nawet kodeksu pracy.
Inaczej jednak jest z uprawianiem „propagandy” homoseksualizmu. Według konstytucji FR wszyscy są równi wobec prawa, zatem i homoseksualiści mogą publicznie bronić swoich praw (oczywiście, zgodnie z prawem). Nie ma też ograniczeń światopoglądowych, czy ideologicznych. Można śmiało dyskutować również na tematy orientacji seksualnej.
A karać można tylko (wedle konstytucji) za udowodnione winy i dopóki wina nie zostanie udowodniona, uznaje się człowieka za niewinnego. Dotyczy to także kodeksu wykroczeń.
Co więcej, przywołano założenie Sądu Najwyższego FR, że „propaganda” to aktywne, publiczne działania służące sformowaniu w świadomości postaw i (albo) stereotypów pobudzających osoby, do których jest adresowana do działań, albo do ich zaniechania, w związku z czym zakaz propagandy nietradycyjnych stosunków seksualnych nie przeszkadza w rozpowszechnianiu i odbieraniu neutralnej informacji o homoseksualizmie, w tym imprez publicznych, otwartych debat nie narzucając ich niepełnoletnim, jak i osobom, które ze względu na wiek nie są w stanie samodzielnie, krytycznie ocenić takie informacje.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Sąd Konstytucyjny Rosji o zgodności z konstytucją zmian w prawie wyborczym
Rosja: sąd konstytucyjny uznaje „obcych agentów non profit”
Strasburg: krytyka homofobii nie narusza dobrego imienia polityka
ETPC: prewencyjne leczenie seksuologiczne dozwolone za zgodą pacjenta
Trybunał Sprawiedliwości UE (ETS) o orientacji seksualnej azylantów
Rosja: Komitet Praw Człowieka jest zaniepokojony…
Monitoring rosyjskiej propagandy
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.