Świat



System konstytucyjny w Republice Słowackiej

Czechosłowacja| ETPC| Gaulieder| Slowacja

włącz czytnik

Druga sprawa to casus Andraśik i inni przeciwko Słowacji. Wobec kilku osób toczyło się postępowanie w sprawie kryminalnej. Z powodów niezależnych od oskarżonych sądy powszechne przez kilkanaście lat prowadziły postępowanie. W związku z tym, na podstawie ówczesnego art. 130 ust 3 konstytucji (odpowiednik obecnej skargi konstytucyjnej), osoby te złożyły wnioski do SK. Sąd uznał rację wnioskodawców, przyznając odszkodowanie w określonej wysokości, które miało zostać wypłacone przez sądy powszechne. Problem w tym, że wydając orzeczenie Sąd Konstytucyjny wstrzymał wykonalność zawartych w nim postanowień, twierdząc, że uregulowania prawne w tym zakresie nie są do końca jasne i nie ma podstaw, aby je wyegzekwować. W związku z tym osoby pokrzywdzone zwróciły się do ETPCz.

W orzeczeniu Trybunał uznał za skuteczny środek naprawy taką skargę konstytucyjną, która może zapobiec zgłaszanemu we wniosku naruszaniu prawa poprzez zarządzenie obowiązku postępowania bez zbędnej zwłoki i przyznanie odpowiedniego wynagrodzenia za szkody powstałe w wyniku naruszenia. Casus Andraśik i inni przeciwko Słowacji był bezpośrednim powodem wprowadzenia (jeszcze w trakcie rozpatrywania sprawy) zmian w słowackiej konstytucji. Dotychczasowe postępowanie w sprawie wniosku oraz postępowanie w sprawie skargi konstytucyjnej zostały połączone poprzez przyjęcie przez parlament regulacji prawnych, które nadały kształt obecnie istniejącej skardze konstytucyjnej, służącej ochronie podstawowych praw i wolności.

Na podstawie tych i wielu innych przykładów orzecznictwa ETPCz, bratysławski konstytucjonalista Jan Svak doszedł do wniosku, że „[…] w związku z tym, że konstytucje są tworzone w oparciu o ogólnie sformułowane normy, ich treść jest w krajach europejskich doprecyzowana na podstawie spraw sądowych, toczących się przed sądami konstytucyjnymi oraz ponadpaństwowymi sądami europejskimi, w szczególności zaś przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka”.
Powyższa wypowiedź, przytoczone przykłady oraz częsta praktyka odwoływania się przez konstytucjonalistów słowackich w swych komentarzach lub publikacjach do orzeczeń ETPCz są niezbitym dowodem na to, że organ ten w istotny sposób, bezpośrednio lub pośrednio, wpływa na cały konstytucyjny system ochrony podstawowych praw i wolności w Republice Słowackiej.

Tekst opracowany na podstawie książki Grzegorza Chmielewskiego „Konstytucyjny system ochrony podstawowych praw i wolności w republice Słowackiej” przez pracownika Zespołu Prezydialnego Biura Trybunału Konstytucyjnego, Bartłomieja Cacko.

Poprzednia 78910 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.