TK



Adwokaci o projekcie ustawy o statusie sędziego Trybunału Konstytucyjnego: opinia NRA

NRA| Ogólne Zgromadzenie Sędziów Trybunału Konstytucyjnego| Prezydent| ślubowanie| status sędziego TK| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o statusie sędziego TK

włącz czytnik

4)    OGRANICZENIA W ZAKRESIE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEZ SĘDZIÓW TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

30. Naczelna Rada Adwokacka podkreśla, że wyłączenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez sędziów (nie tylko Trybunału Konstytucyjnego) jest oczywiste i co do zasady nie podlega dyskusji. Jednakże sposób, w jaki uregulowano to ograniczenie w projekcie ustawy jest tak dalece wadliwy, że przepisy regulujące tą sprawę należy ocenić bardzo krytycznie.

31. Przepisu rozdziału 3 projektu ustawy - „Prawa i obowiązki sędziego Trybunału" w sposób kazuistyczny wskazują na zakaz prowadzenia przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego działalności gospodarczej oraz wprowadzają zasadnicze ograniczenia co do uczestniczenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego w działalności spółek i innych przedsiębiorców. W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej, art. 20 projektu ustawy, dotyczący tego zagadnienia, jest wyjątkowo nieporadnie sformułowany i budzi poważne zastrzeżenia co do zachowania standardów prawidłowej legislacji.

Sposób sformułowania art. 20 projektu ustawy

32. Artykuł 20 ust. 1 pkt 1-3 projektu ustawy wyłącza możliwość piastowania przez sędziego Trybunału Konstytucyjnego funkcji w organach zarządzających i organach nadzoru spółek prawa handlowego, spółdzielni i fundacji prowadzącej działalność gospodarczą. Wydaje się, że takie kazuistyczne wskazanie na niektóre tylko formy prawne działalności gospodarczej jest ułomne. Już na pierwszy rzut oka widać, że projektodawca, z niezrozumiałego powodu, pominął choćby stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą, kościelną osobę prawną prowadzącą działalność gospodarczą, przedsiębiorstwo państwowe czy też jednostki organizacyjne gmin prowadzące taką działalność. Zdecydowanie właściwsze byłoby wskazanie ogólnego zakazu piastowania funkcji w jednostkach organizacyjnych prowadzących działalność gospodarczą niż wskazywanie ich konkretnych typów. Uwagę zwraca również nieporadność językową projektu: język prawny nie posługuje się w innych ustawach zwrotem: „spółka prawa handlowego".

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.