TK



Balicki: Komisja Wenecka zatrzymała PiS

demokracja| Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo| K 47/15| Komisja Wenecka| Konstytucja| prawa człowieka| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym| vacatio legis| zasady praworządności

włącz czytnik

Pod rozwagę zgłoszono także propozycję, aby sędziowie Trybunału byli powoływani w częściach (po 1/3) przez Prezydenta RP, Sejm i Senat. Także i w takim przypadku Komisja podkreśla celowość wprowadzenia zasady wyboru większością kwalifikowaną w odniesieniu do sędziów powoływanych przez parlament.

Warto podkreślić, że Komisja bardzo negatywnie oceniła propozycję ujętą w projekcie zmiany Konstytucji Rzeczypospolitej z 1997 r. (zgłoszonym przez klub Kukiz15 i będącym przedmiotem prac Sejmu), a polegającą na jednoczesnym wygaszeniu kadencji wszystkich sędziów Trybunału. Komisja podkreśliła, że takie rozwiązanie oznaczać będzie rażące naruszenie standardów europejskich i międzynarodowych, w tym zwłaszcza zasady praworządności i podziału władzy (pkt 125 opinii).

Wreszcie Komisja Wenecka z żalem odniosła się do ogłoszonej przez rząd Beaty Szydło deklaracji o niepublikowaniu wyroku TK z 9 marca 2016 r. (w sprawie K 47/15). KW podkreśliła, że akt taki będzie nie tylko sprzeczny z zasadą praworządności, ale także spowoduje pogłębienie trwającego kryzysu konstytucyjnego.

W swej opinii Komisja podkreśla, że decyzja rządu stanowi naruszenie standardów europejskich i międzynarodowych, które bezwzględnie wymagają, aby wyroki Trybunału Konstytucyjnego były respektowane. Komisja także stwierdza, że opublikowanie wyroku i jego poszanowanie przez władze jest warunkiem koniecznym na drodze do znalezienia wyjścia z trwającego kryzysu konstytucyjnego (pkt 143 opinii).

Przebieg prac Komisji

Warto przypomnieć, że to minister spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło, Witold Waszczykowski (5), poprosił Komisję Wenecką o sporządzenie opinii. W informacji dostępnej na stronie MSZ podkreślono, że „[m]inister Witold Waszczykowski zwraca się (…) do Komisji Weneckiej z wnioskiem o wyrażenie opinii na temat zaproponowanych przez Sejm rozwiązań prawnych w przekonaniu, że Trybunał Konstytucyjny jest jednym z ważnych elementów ładu instytucjonalnego Rzeczpospolitej i należy jak najszybciej zakończyć narosłe wokół niego kontrowersje. Minister jest głęboko przekonany, że międzynarodowy prestiż Komisji Weneckiej oraz jej profesjonalizm pozwolą na dokonanie obiektywnej oceny zagadnień prawnych będących przedmiotem wniosku” (6).

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.