TK



Rzecznik niemieckiego TK dla Deutsche Welle: Praca trybunałów w Polsce i Niemczech nie jest wprost porównywalna

włącz czytnik

Asystenci przygotowują opinie, oceniają przypadki i raporty, które następnie przekazywane są do sędziów, którzy podejmują ostateczną decyzję, czy sprawa zostaje przyjęta, czy odrzucona oraz kierują ją do odpowiedniego gremium.
Większość decyzji jednogłośnie w trzyosobowych izbach.

Niemiecki system charakteryzuje szereg uproszczeń. Zdecydowana większość spraw rozpatrywana jest np. w sześciu trzyosobowych izbach TK, które muszą jednogłośnie orzec w sprawie. Sędziowie wiedzą z rocznym wyprzedzeniem, kiedy są obrady izb i często specjalizują się w określonym zakresie. Jeżeli sędziowie nie są zgodni lub mają wątpliwości, wówczas przekazują sprawę wyżej - wtedy decyzja zapada w jednym z dwóch ośmioosobowych senatów TK. Zdarza się to rzadko. W 2014 roku obydwa senaty orzekły łącznie w 39 sprawach, czyli dokonały tzw. rozstrzygnięć merytorycznych.

Do decyzji senatu konieczna jest obecność co najmniej sześciu sędziów, z reguły decyzje podejmowane są jednak w pełnym składzie. Plan posiedzeń TK znany jest bowiem z rocznym wyprzedzeniem, co umożliwia sędziom planowanie obecności. W nagłych przypadkach i gdy chodzi wyłącznie o oddanie głosu, sędziowie mogą tego wyjątkowo dokonać faksem. Teoretycznie przewodniczący TK ma też możliwość losowego zdecydowania o zastępstwie przez sędziego z drugiego senatu.

Zwykła większość z reguły wystarcza

W większości spraw decyduje zwykła większość, choć istnieją odstępstwa od tej zasady. Dotyczą one spraw wyjątkowej wagi, jak np. utraty praw podstawowych, delegalizacji partii z powodu sprzeczności z konstytucją, odpowiedzialności konstytucyjnej sędziów oraz prezydenta Niemiec. Jeżeli rozstrzygnięcia oznaczają ingerencję w prawa podstawowe, wówczas konieczna jest większość 2/3 głosów. Podobnie ma się sprawa w przypadku dyscyplinarnych spraw sędziów.

Sędziowie mogą się wstrzymać od głosu, jednak zwyczaj ten nie jest stosowany. W przypadku, gdy senat decyduje np. o dopuszczalności ustawy Bundestagu i w ośmioosobowym gremium sędziów dochodzi do sytuacji czterech za i czterech przeciw, wówczas sprawa jest nierozstrzygnięta przez TK i oznacza w konsekwencji np. pozostawienie ustawy Bundestagu w mocy.
Róża Romaniec, Berlin, Redakcja Polska Deutsche Welle
Od Redakcji OK: dziękujemy Redakcji Polskiej DW za zgodę na publikację artykułu.

Poprzednia 12 Następna

Trybunał Konstytucyjny,Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.