TK



Komu prawdę, komu kłamstwo?

Federalny Sąd Konstytucyjny| Jarosław Kaczyński| korporacje| Małgorzata Gersdorf| niezależność sędziego| niezawisłość sędziowska| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik
Komu prawdę, komu kłamstwo?

Tę wypowiedź przytaczamy za Onetem. Poseł Jarosław Kaczyński wypowiadał się wcześniej w Radiu Maryja:

Zdaniem Kaczyńskiego Trybunał Konstytucyjny wykonuje swoje obowiązki źle. – Mamy dwieście spraw niezałatwionych. Sto spraw, gdzie było orzeczenie TK, ale żadne nie zostało wykonane. Mamy niebywale wolne tempo pracy Trybunału – ocenił szef PiS.

Kaczyński podkreślił, że sędziowie TK zarabiają tak dobrze, jak prezydent, a "niewiele robią". – W Niemczech wydajność Trybunału jest przeszło dwanaście razy większa. Nasza ustawa ma doprowadzić do tego, by TK nadrobił zaległości, a później nie wdawał się w bieżące polityczne spory – powiedział Kaczyński. – Jestem przekonany, że po "zamachu" z czerwca dokonanym przez PO, Trybunał miał być bastionem, o który rozbijałyby się nasze zmiany – dodał.

Mamy bunt korporacji (prawniczych – red. Onet). Pismo prezesa Sądu Najwyższego wzywające do tego, by bezprawnie rozpatrywać sprawę ustawy, to już jest swego rodzaju rokosz. To jest nawiązywanie do złych tradycji I Rzeczpospolitej. Władza, która ma być najbardziej zrównoważona, zdystansowana, najbardziej angażuje się w spór. I to musi być powstrzymane – powiedział Kaczyński.

Zdaniem Kaczyńskiego mamy do czynienia z "rokoszem wobec porządku w państwie". – TK podlega konstytucji, ale w sprawach organizacji TK i sprawach proceduralnych decyduje ustawa. To jest poza jakąkolwiek wątpliwością – ocenił lider PiS w Radiu Maryja.

W tych trzech akapitach są oczywiste kłamstwa, przeinaczenia i fałszywe interpretacje i opinie.

Jedźmy więc po kolei, od akapitu pierwszego.

„Mamy dwieście spraw niezałatwionych itd.”. Odsyłam tu pana posła Kaczyńskiego do informacji Biura Trybunału Konstytucyjnego, prostującego wszelkie kłamstwa i przeinaczenia rozpowszechniane głównie przez podwładnych tego polityka, ale i przez media (choć Trybunał Konstytucyjny stara się prostować kłamstwa i przeinaczenia). Dla ułatwienia jednak, by się zanadto nie utrudził, podajmy ten oto fragmencik wyjaśnień BTK:

Mała liczba spraw rozpoznawanych przez Trybunał Konstytucyjny:

Liczba spraw rozpoznanych przez Trybunał Konstytucyjny, a za takie należy uznać te, w których zostały wydane wyroki albo postanowienia, mniej więcej czterokrotnie przekracza liczby przytaczane w debacie publicznej. W okresie 30 lat funkcjonowania (1986-2015) Trybunał Konstytucyjny wydał ponad 10 tys. orzeczeń (wyroków i postanowień zarówno w postępowaniu merytorycznym, jak i w ramach wstępnej kontroli skarg konstytucyjnych i wniosków, opublikowanych w Zbiorze Urzędowym).

Poprzednia 1234 Następna

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.