TK



Senat: Opinia Biura Legislacyjnego o ustawie o TK

Biuro Legislacyjne Senatu| Senat RP| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym

włącz czytnik

Propozycja poprawki:

– w art. 11 skreśla się ust. 2;

6. Identycznie należy wypowiedzieć się o art. 13 ust. 1, gdyż wystarczającą regulację w zakresie statusu (praw i obowiązków) oraz dalszych perspektyw zatrudnienia pracowników likwidowanego Biura Trybunału zawierają akty kreujące ich zatrudnienie oraz art. 13 ust. 2 (wyjątkiem jest tu jedynie Szef Biura Trybunału, którego stanowisko zostanie zlikwidowane z dniem następującym pod dniu wejścia w życie ustawy – art. 12 ust. 1 w zw. z art. 23 pkt 1). Skądinąd wskazany ust. 2 wymaga korekty, albowiem mówi o nowych warunkach pracy i płacy „na dalszy okres w związku z likwidacją Biura Trybunału”. Przepis ten pozostawia więc niejako w domyśle, że chodzi w tym przypadku o swego rodzaju kontynuację zatrudnienia w tworzonych jednostkach organizacyjnych, które od dnia 1 stycznia 2018 r. mają działać w Trybunale. Dodatkowo za zbędny, jeśli nie wręcz rodzący szereg wątpliwości w świetle uregulowań ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, a zwłaszcza jej art. 32 § 1 („Każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem”) oraz art. 52–54 (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia), należy uznać przepis art. 13 ust. 4. Wskazane ust. 1 i 4 powinny wobec tego zostać skreślone, natomiast brzmienie ust. 2–5 równocześnie musiałoby zostać poprawione. W szczególności ust. 5 warto byłoby sformułować tak, żeby zasady wynikające z ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników znajdowały zastosowanie także w razie rozwiązania stosunku pracy na zasadzie porozumienia stron. W związku z tym wypada rozważyć nadanie nowego brzmienia całemu art. 13.

Propozycja poprawki:

– art. 13 otrzymuje brzmienie:

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.