TK
Wystąpienie Prezydenta RP na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Bronisław Komorowski| Ogólne Zgromadzenie Sędziów Trybunału Konstytucyjnego| Prezydent RP| Trybunał Konstytucyjny
włącz czytnikChciałbym także zwrócić uwagę na zeszłoroczne rozstrzygnięcie, związane z integracją europejską. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku oznaczało włączenie do grona narodów, które opowiadały się za wolnością jako podstawową zasadą funkcjonowania państwa. Zachowując własną tożsamość narodową i tradycję konstytucyjną, Polska korzysta świadomie z dorobku prawnego Unii i swobód, na których opiera się Wspólnota Europejska. Od dziesięciu lat współuczestniczymy w kształtowaniu unijnego prawa. Trybunał orzekał m.in. o zgodności Traktatu Akcesyjnego oraz Traktatu z Lizbony z polską Konstytucją. W zeszłym roku podjęli Państwo werdykt, w jakim trybie powinna odbywać się ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej w odniesieniu do mechanizmu stabilności dla państw, których walutą jest euro. Rozstrzygnięcie polskiego Trybunału jest zbieżne z orzeczeniami wydanymi przez niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny, a także Trybunał Sprawiedliwości UE. Wyrok ten świadczy o tym, że sprawnie funkcjonuje i u nas mechanizm kontroli wewnętrznych procedur dotyczących obecności Polski w Unii Europejskiej. Ma to w moim przekonaniu duże znaczenie dla jakości naszego członkostwa w Unii Europejskiej i dla umacniania międzynarodowej pozycji Polski.
Odpowiedzialnym zadaniem w pracy Trybunału stało się rozpatrywanie skarg konstytucyjnych. Dzięki możliwości kierowania takich skarg, co zawdzięczamy nowej Ustawie Zasadniczej, znacząco poszerzyły się środki ochrony wolności i praw obywatelskich. To dobrze, że Polacy coraz częściej korzystają z tej formy nadzorowania konstytucyjności prawa. Najwięcej wniosków do Trybunału wpływa właśnie w trybie skargi konstytucyjnej. Co roku jest takich spraw, o ile wiem, około trzystu. Dzięki tej instytucji obywatele mają możliwość wpływania na kształt prawa i na jego egzekucje.
Jak Państwo zapewne wiedzą, wspominał o tym pan prezes, w ubiegłym roku wystąpiłem do Sejmu z projektem nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Przewiduje ona zmiany w procedurze postępowania przed Trybunałem, tak aby umożliwić szybsze rozpatrywanie spraw. Tych spraw jest po prostu coraz więcej. Z różnych powodów, także tych, o których wspomniałem, musimy wspólnie zadbać o realną możliwość szybszej, efektywniejszej pracy.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.