TK



Wystąpienie Prezydenta RP na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Bronisław Komorowski| Ogólne Zgromadzenie Sędziów Trybunału Konstytucyjnego| Prezydent RP| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

Na potrzebę uchwalenia takiego aktu wskazuje przede wszystkim Trybunał Konstytucyjny, wskazują specjaliści z zakresu prawa konstytucyjnego. Z wysokim uznaniem odnoszę się do wysiłków i starań Trybunału, by kierowane do niego wnioski rozpatrywać jak najsprawniej i jak najszybciej. Jednak pod rządami obowiązującej obecnie ustawy wyczerpują się już możliwości dalszego skracania czasu, jaki potrzebny jest na wydanie wyroku. Rozpoczęły się właśnie prace legislacyjne nad projektem zmian w Sejmie. Uchwalenie przez obecny parlament nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym byłoby wspólnym sukcesem wszystkich, było w moim przekonaniu korzystne dla przyspieszenia wielu spraw istotnych dla polskich obywateli.

Mam nadzieję, że ta ustawa będzie traktowana jako ważna, jako pilna, jako warta także szukania porozumienia ponadpartyjnego, ponadklubowego na rzecz praworządnej Rzeczypospolitej i na rzecz umocnienia pozycji Trybunału Konstytucyjnego.

W ćwierćwiecze polskiej wolności patrzymy na wiele naszych osiągnięć z prawdziwą i uzasadnioną dumą. Jesteśmy jednak, Proszę Państwa, także świadomi kolejnych wyzwań, które przed nami stają. Nie będę omawiał wszystkich, ale chciałbym zwrócić przynajmniej na jedno uwagę. Otóż jest problem, jak zagwarantować osobom niezamożnym jak najszerszy dostępu do pomocy prawnej. Bo same prawa bez możliwości skorzystania z nich przy dostępie do fachowej porady, pomocy nie wystarczą dla zapewnienia praw obywatelskich. To jest wielki problem, staramy się, ja staram się również z tym jakoś zmierzyć, dążąc do rozwiązań, które by na stałe budowały choćby ograniczoną szansę korzystania z bezpłatnej porady prawnej, właśnie dla osób mniej zamożnych.

Budowanie demokratycznego państwa prawnego pozostaje w Polsce stałym zadaniem, za które wszyscy ponosimy odpowiedzialność, którą wszyscy musimy dźwigać. Pamiętamy tradycję, zgodnie z którą na ścianach trybunałów w dawnej Polsce widniał napis: Iustitias vestras iudicabo – „Osądzę waszą sprawiedliwość”. Także dzisiaj wszystko, co czynią przedstawiciele trzech władz – ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej – na rzecz i autorytetu, i pewności prawa w naszym państwie podlega i będzie podlegało na końcu ocenie najsurowszego sędziego, jakim są obywatele, a także osądowi historii. W dziele doskonalenia polskiego systemu prawnego kierowanie się dobrem publicznym, ważenie wartości, wybieganie w przyszłość – jest niezbędne dla budowania także szacunku i zaufania do państwa demokratycznego.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.