TK



Okrągły Stół dla Sądownictwa przygotował apel do premiera

Iustitia| Krajowa Rada Sądownictwa| sądownictwo

włącz czytnik

W siedzibie Sądu Najwyższego odbył się 22 lutego zwołany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” Okrągły Stół dla Sądownictwa pod patronatem Pierwszego Prezesa SN . W przygotowanej przed obradami Deklaracji organizatorzy napisali, że „Funkcjonowanie polskiego sadownictwa od lat spotyka się z wieloma krytycznymi uwagami zarówno ze strony sędziów i środowisk związanych z wymiarem sprawiedliwości, jak też ze strony przedstawicieli innych równorzędnych władz, mediów oraz opinii publicznej. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że brak jest spójnej przemyślanej wizji ...docelowego modelu wymiaru sprawiedliwości. Kolejni politycy piastujący stanowisko ministra sprawiedliwości często negują działania swoich poprzedników”.

Na tym tle w SSP „Iustitia” powstał projekt zwołania Okrągłego Stołu dla Sądownictwa z udziałem  Krajowej Rady Sądownictwa, innych stowarzyszeń („Themis”), związków zawodowych, innych środowisk prawniczych, w tym – reprezentantów korporacji, a także parlamentu i Ministerstwa Sprawiedliwości.

W trakcie obrad dyskutowano o strukturze sadownictwa, drodze dojścia do zawodu sędziego, nadzorze nad sądami oraz samorządzie sędziowskim.

Dyskusję zdominował temat redukcji liczby sądów rejonowych o około 120, co wywołuje wrażenie, że w ten sposób władze wykonawcze mogą uzyskać wpływ na sędziów, zostanie bowiem zniesiona „nieprzenaszalność” sędziów, choć ministerstwo przedstawia to jako „racjonalizację zatrudnienia”. Jak powiedział sędzia Stanisław Dąbrowski: „władza wykonawcza coraz bardziej zjada pozostałe władze”. Podobnie krytycznie wypowiedzieli się o projekcie inni mówcy, którzy domagali się, by tworzenie i likwidacja  sądów odbywała się na podstawie kryteriów ustawowych. Mec. Andrzej Zwara z Naczelnej Rady Adwokackiej określił to jako „wycofanie się państwa ze 120 powiatów”, a przecież „gdy chodzi o sprawiedliwość, koszty nie mogą odgrywać roli”.

W czasie obrad dominowały głosy, by nadzór nad sądownictwem przejął albo I Prezes SN, albo Krajowa Rada Sądownictwa.  
Uczestnicy obrad przyjęli Apel do premiera RP, wzywający go do spotkania ze środowiskiem sędziów. Apel zostanie wkrótce podany do wiadomości publicznej.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.