Debaty
HFPG: Migracja to nie zbrodnia
cudzoziemcy| deportacja| HFPC| Karolina Rusiłowicz| MSW| ośrodki dla cudzoziemców| Stowarzyszenie Interwencji Prawnej| Straż Graniczna
włącz czytnikPanujący obecnie w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców reżim wzorowany na wojskowym czy więziennym, w połączeniu z architekturą zewnętrzną i urządzeniem wewnątrz tych ośrodków, należy uznać za opresyjny – wynika z raportu „Migracja to nie zbrodnia” opublikowanego dziś przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.
Zdaniem organizacji pozarządowych reżim ten sprzyja występowaniu u funkcjonariuszy Straży Granicznej zachowań, które można uznać za naruszające godność cudzoziemców, np. zwracanie się do cudzoziemców po numerach identyfikacyjnych czy nieuzasadnione straszenie deportacją.
Opublikowany raport jest podsumowaniem monitoringu, do którego Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Stowarzyszenie Interwencji Prawnej zostały zaproszone przez MSW po październikowych protestach cudzoziemców umieszczonych w ośrodkach strzeżonych na terenie Polski. Kontrola MSW i monitoring organizacji pozarządowych odbywały się w tym samym czasie w listopadzie 2012 roku.
Do ośrodków strzeżonych trafiają m.in. cudzoziemcy, którzy przebywają na terytorium kraju bez ważnych dokumentów pobytowych, ale też ubiegający się o statusu uchodźcy. „Należy wyraźnie podkreślić, że cudzoziemcy trafiają do ośrodków strzeżonych z powodu naruszeń administracyjnych, nie są natomiast przestępcami” – mówi Karolina Rusiłowicz, prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Przeprowadzony monitoring nie potwierdził przypadków poważnych naruszeń prawa ze strony funkcjonariuszy Straży Granicznej, przede wszystkim pobić cudzoziemców czy znęcania się nad nimi. Jednak zdaniem organizacji konieczne jest wprowadzenie licznych zmian do wewnętrznych regulaminów ośrodków, które to regulacje są zbyt restrykcyjne i prowadzą do nadmiernej ingerencji w prawo do wolności osobistej oraz prywatności cudzoziemców.
„Jednym z naszych postulatów jest ograniczenie zbyt częstych i przeprowadzanych automatycznie kontroli osobistych cudzoziemców. Polegają one na nakazaniu rozebrania się do naga i są połączone ze sprawdzeniem otworów ciała – jest to zatem środek znacznie ingerujący w prywatność poddawanych im osób” – mówi dr Witold Klaus, prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Zdaniem organizacji podobne zarzuty dotyczą kontroli pomieszczeń, w których mieszkają cudzoziemcy. Przeszukania powinny być dokonywane nie jako standardowa procedura, a jedynie, gdy zajdzie podejrzenie posiadania przez cudzoziemców niebezpiecznych lub niedozwolonych przedmiotów.
Organizacje postulują wprowadzenie szeregu zmian do sposobu funkcjonowania ośrodków. „Ważna jest zmiana zewnętrznego i wewnętrznego wyglądu ośrodków strzeżonych. Powinny być one ochraniane zewnętrznie, jednak wewnątrz powinno być jak najmniej elementów, podkreślających zamknięty charakter placówki. W miarę możliwości należałoby zrezygnować z krat w oknach czy wewnątrz budynków” – mówi Karolina Rusiłowicz. W ocenie organizacji cudzoziemcy powinni mieć także prawo poruszania się po terenie ośrodka oraz mieć nieograniczoną wyznaczonymi porami spacerów swobodę spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Bieg przez płotki - integracja imigrantów w Polsce
Polityka migracyjna Polski
Decyzje o odmowie wydania dokumentów podróży dla dwóch Irakijczyków uchylone
Kasacja w sprawie odmowy wykreślenia z wykazu niepożądanych cudzoziemców
Migracje i integracje
Projekt ustawy o cudzoziemcach nie całkiem dobry
Rok po abolicji dla cudzoziemców
Holenderski sąd: Polska niewłaściwie traktuje uchodźców
ETPC: wydalenie czeczeńskiej rodziny ze Szwecji do Rosji naruszy Konwencję
Trwają prace nad nową ustawą o cudzoziemcach
Od maja wejdą w życie ułatwienia dla cudzoziemców
Monitoring ośrodków strzeżonych
IOM: Europa musi otworzyć się na migrację z południa globu
Robert Krzysztoń: Migracyjne państwo w państwie
Tylko niektóre wizy pozwalają cudzoziemcom na pracę w Polsce
Zadośćuczynienie dla cudzoziemki za umieszczenie jej w strzeżonym ośrodku
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.