TK



Arabskie petrodolary a polski plan prywatyzacyjny – insider o przykładzie emiratu Abu Zabi

Abu Zabi| ADIA| ADNOC| Arabia Saudyjska| BRIC| Citigroup| Donald Tusk| petrodolary

włącz czytnik

W przypadku banków inwestycyjnych prowadzi to szybko do ograniczenia dostępu takiej instytucji do kluczowych osób w zarządzie MDC. W trakcie mojej pracy dla MDC do takiej sytuacji doprowadził Citigroup, przychodząc ze standardowymi prezentacjami (ang. off the shelf, czyli prezentacje, które pozostają w niezmienionej formie, bez uwzględnienia specyfiki klienta, do którego są zaadresowane), przedstawiającymi pomysły inwestycyjne nieadekwatne względem profilu MDC. Citigroup bardzo szybko wypadł, a raczej nigdy nie udało mu się wejść do kręgu zaufanych banków inwestycyjnych, jeśli chodzi o fuzje i akwizycje, pomimo wspaniałych rezultatów przy finansowaniu dużych projektów MDC[13]. Szybko zyskały na tym Morgan Stanley i oczywiście Goldman Sachs.

Powyższa kwestia przedstawia się podobnie, jeśli chodzi o wizyty przedstawicieli państwowych. Śladami Citigroup podążyła, niestety, również delegacja polskiego rządu w marcu 2009, z Aleksandrem Gradem, ówczesnym ministrem skarbu na czele. Przedstawiając bardzo szeroką ofertę prywatyzacyjną, zawierającą aktywa, które nie pasują w żaden sposób do portfela MDC, jak na przykład Polskie Linie Lotnicze LOT, delegacja doprowadziła do sytuacji, w której spotkanie ograniczyło się do wzajemnej wymiany uprzejmości, bez jakiegokolwiek przełożenia na ewentualne, późniejsze działania. Pozostaje to w dużym kontraście do przebiegu wizyt Tony’ego Blaira czy Hilary Clinton, które również miały miejsce w czasie mojego pobytu w Abu Zabi. Pomimo wysokiego szczebla tych spotkań miały one konkretny, możliwy do osiągnięcia cel.[14]

Misją MDC jest dywersyfikacja gospodarki emiratu tak, aby zmniejszyć jego zależność od wydobycia ropy naftowej. MDC realizuje to zadanie poprzez większościowe inwestycje w przedsiębiorstwa zagraniczne, przejęcia zagranicznych aktywów oraz rozwijanie projektów od podstaw (ang. green field), w samym emiracie. MDC jest więc inwestorem aktywnym.

Jednym z celów MDC jest import wiedzy i umiejętności (ang. know-how). Temu celowi przyświecają mniejszościowe inwestycje w duże przedsiębiorstwa zachodnie, takie jak: General Electric czy AMD, których następstwem jest szeroko zakrojona współpraca, częstokroć w formie joint venture.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.