TK



Arabskie petrodolary a polski plan prywatyzacyjny – insider o przykładzie emiratu Abu Zabi

Abu Zabi| ADIA| ADNOC| Arabia Saudyjska| BRIC| Citigroup| Donald Tusk| petrodolary

włącz czytnik

Aby przybliżyć specyfikę inwestycji MDC przedstawię poniżej przykłady transakcji dokonanych przez tę instytucję. Trzy projekty: budowa huty aluminium (Emirates Aluminium, w skrócie EMAL), współpraca z General Electric oraz zakup i późniejsza restrukturyzacja SR Technics odzwierciedlają trzy podstawowe sposoby realizacji strategii obranej przez MDC.

Emirates Aluminium – budowa huty aluminium[15]

EMAL to wspólne przedsięwzięcie MDC i DUBAL. DUBAL jest przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją aluminium z siedzibą w Dubaju, którego pośrednim właścicielem pozostaje emirat Dubaju. Celem EMAL jest budowa największej na świecie huty aluminium na terenie emiratu Abu Zabi. Projekt został podzielony na dwa etapy. Pierwszy, już ukończony, to budowa mocy produkcyjnych pozwalających na wyprodukowanie ok. 1,4 milionów ton metalu rocznie. Drugi etap, obecnie w realizacji, ma pozwolić na podwojenie mocy produkcyjnych. Koszt budowy pierwszego etapu był szacowany na około 5,6 miliardów dolarów. Budowa była w części sfinansowana środkami własnymi wniesionymi przez MDC i DUBAL, a w części długiem pochodzącym od banków, zarówno międzynarodowych, jak i lokalnych oraz kredytów i gwarancji pochodzących od państwowych agencji eksportowych.Decyzja o budowie huty aluminium w Abu Zabi nie jest wyjątkowa na tle innych państw Zatoki Perskiej. Podobne huty powstają w Arabii Saudyjskiej (Ma’aden) i Katarze (Qatalum). Inwestycje te, w krajach dysponujących tanimi źródłami energii,[16]nie zaskakują, gdyż produkcja aluminium jest wysoce energochłonna, a zarówno główny surowiec (boksyt) jak i samo aluminium jest łatwo transportowalne. Nie trzeba dodawać, że obecna polityka Unii Europejskiej nakierowana na redukcję emisji dwutlenku węgla jedynie powiększa atuty lokalizacji tego typu projektów poza Europą. Analizy krzywych cenowych przygotowywane przez doradców rynkowych wykazują jednoznacznie, jak nowe huty lokalizowane poza Unią będą wypychać nieliczne, jeszcze istniejące huty aluminium w Europie, w obszar nierentowności.Wyjątkowość projektu EMAL wynika z dwóch aspektów: (i) w przeciwieństwie do pozostałych projektów technologię wytopu aluminium dostarcza lokalna spółka DUBAL (w przypadku projektu w Arabii Saudyjskiej technologia pochodzi od Alcoa, a w Katarze od Norsk Hydro); (ii) projekt ten jest częścią planu budowy nowej gałęzi przemysłu w Abu Zabi.Z założenia, część produkcji aluminium ma pozostać w Abu Zabi i zasilić powstające równocześnie kolejne przedsięwzięcia znajdujące się dalej w łańcuchu wartości (ang. downstream industries). Celem jest to, aby w niedalekiej przyszłości część komponentów używanych przez Airbusa czy Boeinga przy budowie ich samolotów była produkowana w Abu Zabi, z wykorzystaniem lokalnie wyprodukowanego aluminium[17].

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.