TK
Biuletyn Kompas - Budżet partycypacyjny w Płocku
budżet obywatelski| budżet partycypacyjny| konsultacje społeczne| partycypacja| Płock
włącz czytnikIdea budżetu partycypacyjnego staje się w Polsce coraz bardziej popularna, media regularnie donoszą o kolejnych miastach, które wprowadzają to rozwiązanie. Bardzo to cieszy, ponieważ budżet partycypacyjny jest ważnym narzędziem włączającym mieszkańców w proces decyzyjny dotyczący przeznaczenia środków znajdujących się w gestii instytucji publicznej.
Rozwiązania stosowane przy tworzeniu budżetu partycypacyjnego są bardzo różne, mieszkańcy mogą decydować o wydatkach poszczególnych instytucji miejskich np. domów kultury, dzielnic, jak i całych miast. W przypadku Płocka zdecydowano się na danie mieszkańcom możliwości zadecydowania o wydatkowaniu kwoty 3 mln zł z budżetu miasta. Z jednej strony jest to zaledwie ok. 0,4% budżetu miasta Płocka wynoszącego 778,2 mln zł w 2013 r., z drugiej jest to jednak już kwota, która pozwala przeprowadzić projekty, które będą ważne i zauważalne dla mieszkańców.
Jak przebiegały konsultacje budżetu obywatelskiego 2013 w Płocku? Pod koniec października 2012 r. miasto przedstawiło publicznie założenia i harmonogram projektu, a w listopadzie rozpoczęto kampanię informacyjną. O budżecie obywatelskim informowały billboardy, ulotki oraz specjalna strona internetowa, odbyły się też spotkania prezydenta miasta z mieszkańcami (jedno w centrum handlowym, drugie w Urzędzie Miasta). Wiele miejsca budżetowi poświęcały lokalne media.
W grudniu 2012 i styczniu 2013 r. mieszkańcy Płocka oraz instytucje publiczne i organizacje pozarządowe obejmujące swoim działaniem Płock mogły składać propozycje projektów. Ich zakres tematyczny nie był ściśle określony, mogły więc one dotyczyć zarówno całego miasta jak i tylko jego fragmentu np. osiedla, zarówno inwestycji drogowych, renowacji zabytków czy też organizacji szkoleń. Łącznie złożono 77 projektów, z czego zespół ds. weryfikacji projektów złożony z przedstawicieli urzędu miasta wybrał 60 projektów spełniających wymogi formalno-prawne. Następnie, w lutym 2013 r. inne ciało tj. zespół ds. budżetu obywatelskiego złożony z dziennikarzy, radnych i przedstawicieli organizacji pozarządowych wybrał 10 projektów, które uznał za najciekawsze. Dotyczyły one zarówno inwestycji drogowych, budowy parku, renowacji zabytku czy stworzenia pracowni w szkole.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Wyczekiwany budżet, niechciana inicjatywa
Budżet obywatelski w Łodzi wynosi 20 mln
Rady osiedla: kolejny przykład partycypacji z Płocka
Biuletyn Kompas: Budżety obywatelskie w Polsce – konieczne zmiany
Kompas - Dąbrowski Budżet Partycypacyjny
Biuletyn Kompas - Budżet partycypacyjny w Warszawie
Jak usprawnić budżet obywatelski?
Kompas: Budżet partycypacyjny wschodzi nad Białymstokiem
Kompas - Budżety obywatelskie w innych państwach europejskich: przykład Niemiec i Szwecji
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.