TK
Biuletyn Kompas - Budżet partycypacyjny w Warszawie
budżet obywatelski| budżet partycypacyjny| Dom Kultury Śródmieście| Warszawa
włącz czytnikW Biuletynie Kompas regularnie informujemy o kolejnych miastach, które zdecydowały się wprowadzić u siebie budżet obywatelski. Ostatnio do grupy tych miast dołączyła również Warszawa. Wprowadzenie budżetu partycypacyjnego w stolicy jest elementem szerszych zmian, poddawanych dyskusjom w ramach cyklu debat „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0”. Jak czytamy na stronie urzędu miasta, „Warszawa 2.0 ma być miastem bezpiecznym i uporządkowanym, ma być miastem dialogu, komunikacji i zaufania, ma być miastem odpowiadającym na rzeczywiste potrzeby mieszkańców.” Obok budżetu partycypacyjnego, cykl debat obejmuje także m. in. tematykę polityki rodzinnej, rewitalizacji miasta, budowy społeczeństwa obywatelskiego i strategii rozwoju Warszawy.
Od 2015 roku mieszkańcy stolicy mają współdecydować o wydatkach z budżetów poszczególnych dzielnic. Łączna kwota środków, które mieszkańcy dostaną do dyspozycji, nie powinna być mniejsza niż 0,5 – 1,0% budżetu dzielnicy. Pomysły na to, w jaki sposób można spożytkować pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego, będzie można zgłaszać już od pierwszych miesięcy 2014 roku. Warto dodać, że w stolicy przeprowadzono „pilotaż w skali mikro” mechanizmu budżetu partycypacyjnego: w 2012 roku mieszkańcy współdecydowali o budżecie Domu Kultury Śródmieście. W toku prac powstały cztery warianty budżetu, z których wybrano projekt zatytułowany „Twórczość i kształcenie”.
Zanim jednak mieszkańcy Warszawy zadecydują o sposobie wydatkowania środków z budżetów dzielnic, konieczne jest podjęcie decyzji co do tego, jaki kształt przybierze ten mechanizm w stolicy. Ustalenia wymaga m. in. kwestia tego, kto ma uczestniczyć w tworzeniu budżetu, jakie powinny być zasady zgłaszania projektów i ich oceniania, jak powinien przebiegać nadzór nad realizacją budżetu obywatelskiego. Rozwiązania w tym zakresie mają zostać wypracowane przez przedstawicieli samorządu i „środowisko społeczne”. Konferencja na ten temat odbyła się 10 września b.r.; było to pierwsze spotkanie w ramach cyklu debat „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0”. Zaproszeni zostali na nie mieszkańcy, członkowie rad osiedli, lokalne organizacje pozarządowe, aktywiści społeczni oraz przedstawiciele samorządu warszawskiego.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Biuletyn Kompas - Budżet partycypacyjny w Płocku
Rady osiedla: kolejny przykład partycypacji z Płocka
Kompas - Dąbrowski Budżet Partycypacyjny
Jak usprawnić budżet obywatelski?
Kompas: Budżet partycypacyjny wschodzi nad Białymstokiem
Kompas - Budżety obywatelskie w innych państwach europejskich: przykład Niemiec i Szwecji
Biuletyn Kompas - Budżet obywatelski w oparach polskiej polityki lokalnej (cz. 1)
Kraków: 600 projektów do sfinansowania przez miasto w ramach budżetu obywatelskiego
Warszawa po głosowaniu nad budżetem partycypacyjnym
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.