TK



Dyscyplina partyjna na tle konstytucyjnej koncepcji mandatu wolnego

Bogusław Banaszak| dyscyplina partyjna| Jacek Zaleśny| klub parlamentarny| Lech Garlick| mandat imperatywny| mandat wolny| Marek Zubik| nieodwoływalność| parlament| Platforma Obywatelska| Prawo i Sprawiedliwość| prawo konstytucyjne| PSL| SLD| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

W świetle rozważań poświęconych dyscyplinie partyjnej w regulaminach klubów funkcjonujących w parlamencie warto wspomnieć o regulacjach przyjętych w tym zakresie przez Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska, a zatem o obowiązującym regulaminie klubu PO z dnia 8 listopada 2011 r. W kontekście niniejszych wywodów warto zwrócić szczególną uwagę na art. 3 regulaminu, w którym wśród obowiązków członka klubu wymienia się m.in. postępowanie zgodne z interesem klubu, przestrzeganie uchwał władz klubu, zabieganie na forum obu izb parlamentu i ich komisji o realizację przyjętych przez klub rozwiązań oraz uczestniczenie w głosowaniu i głosowanie zgodnie z uchwaloną przez prezydium klubu dyscypliną obecności i/lub głosowania. Mając wskazaną regulację na uwadze, należy stwierdzić, iż niewątpliwie regulacje regulaminowe klubu najsilniejszej partii VII kadencji Sejmu przewidują expressis verbis istnienie dyscypliny partyjnej. Warto podkreślić, że aktualne regulacje regulaminowe klubu PO w zakresie dyscypliny nie są żadnym novum, gdyż podobne przepisy zawierały regulaminy Klubu Parlamentarnego PO również w poprzednich kadencjach Sejmu. Warto także zwrócić uwagę na art. 7 regulaminu, gdzie w ust. 1 (pkt 1-6) określa się katalog kar przewidzianych dla członków klubu w określonych przypadkach, m.in. za naruszenie przepisów regulaminu (w tym także za naruszenie dyscypliny partyjnej). Co zarazem istotne, każdorazowe, jednostkowe naruszenie dyscypliny obecności i/lub głosowania traktowane jest jako odrębne przewinienie (art. 7 ust. 2 regulaminu).

Rozpatrując kwestię dyscypliny partyjnej w regulaminach klubów parlamentarnych, trzeba zwrócić uwagę, że obowiązujący obecnie regulamin Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość zawiera z kolei przepis zobowiązujący posłów i senatorów, członków klubu (będących jednocześnie członkami PiS), do działalności zgodnej ze statutem, programem oraz uchwałami władz partii (art. 3 ust. 1 regulaminu). Jednocześnie, zgodnie z art. 3 ust. 2 regulaminu, uchwały władz PiS są wiążące dla członków klubu w głosowaniu na posiedzeniach Sejmu, Senatu, ich organów, klubu oraz przy podejmowaniu innych działań politycznych związanych z wykonywaniem mandatu parlamentarzysty. Warto także zwrócić uwagę na obowiązki członków klubu PiS, gdzie m.in. wymienia się postępowanie zgodne z podstawowymi interesami klubu (art. 6 ust. 1 pkt 4 regulaminu) i uczestniczenie w głosowaniach na forum Sejmu i Senatu oraz ich organów zgodnie z decyzjami władz klubu (art. 6 ust. 1 pkt 6) . Mając na uwadze zaprezentowane regulacje regulaminowe, można stwierdzić, iż — podobnie jak w przypadku Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej — również regulamin Klubu Parlamentarnego PiS wprowadza dyscyplinę partyjną, choć w regulaminie expressis verbis nie użyto sformułowania „dyscyplina”. Regulacje odnoszące się do zjawiska dyscypliny partyjnej funkcjonowały także w regulaminach klubu PiS w poprzednich kadencjach. W przypadku naruszenia obowiązków posła i senatora, a także w przypadku naruszenia uchwał, zarządzeń i wytycznych władz klubu lub regulaminu klubu (a zatem również w sytuacji naruszenia dyscypliny) członek klubu podlega sankcjom i może zostać ukarany: upomnieniem, naganą, zawieszeniem w prawach członka klubu na okres do 1 roku, wykluczeniem z klubu oraz dodatkową karą finansową w wysokości do 1 tys. zł (art. 9 ust. 7 pkt 1-5).

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.