TK



Grabarczyk: Dużo zadań, mało czasu

Cezary Grabarczyk| kognicja sądów| likwidacja sądów| Minister Sprawiedliwości| pomoc prawna| postępowanie przygotowawcze| proces kontradyktoryjny| prokuratura| reforma sądownictwa

włącz czytnik

– Prokuratorzy liniowi właśnie argumentują, że za dużo sił traci się w prokuratorskich okręgach i apelacjach. W nadzorze, który bywa mało efektywny.

– Dlatego staraliśmy się w propozycjach zmian regulaminu wewnętrznego urzędowania prokuratury tak określić zakres kompetencji poszczególnych szczebli, by zwiększyć zakres wykonywanych czynności na szczeblu prokuratury apelacyjnej i okręgowej.

– Pomówmy o Pana kolejnej decyzji – odtworzeniu najmniejszych sądów rejonowych, które dwa lata temu przekształcono w wydziały zamiejscowe jednostek większych. Zgodnie z ustawą, mniej więcej połowę z tych sądów musiał Pan przywrócić obligatoryjnie. W przypadku pozostałych miał Pan wolną rękę. Dlaczego wracają prawie wszystkie?

– Wymiar sprawiedliwości musi być dostępny dla obywateli, natomiast po zniesieniu 79 sądów rejonowych pojawiło się wiele opinii, że sąd się od nich oddalił. Wiemy, że opinie te były przesadzone, bo w sensie funkcjonalnym te sądy pozostały, tyle że jako wydziały zamiejscowe. Jednak skala tych opinii była tak duża, że Prezydent RP zdecydował się wystąpić z inicjatywą ustawodawczą. Ustawa została przyjęta i skoro dała możliwość odtworzenia, zgodnie z oczekiwaniami obywateli, większości sądów, to właśnie tak postanowiłem uczynić. Tym bardziej, że już na etapie prac nad reformą znoszącą najmniejsze sądy rejonowe publicznie twierdziłem, że to jest źle przeprowadzona zmiana. Nie chcę powiedzieć, że reforma, bo w gruncie rzeczy nic z tej zmiany nie wyszło, żadne pokładane w niej cele nie zostały osiągnięte.

– Osoby, które chcą iść z duchem czasu i uważają, że wymiar sprawiedliwości również powinien z nim iść, mówią, że owa bliskość sądu do obywatela, w sensie terytorialnym, nie jest dziś już konieczna. Zwłaszcza, że mamy samochody, pociągi, internet.

– Sądownictwo się zmienia, informatyzujemy sądy, księgi wieczyste są już dostępne on–line. Ten proces w perspektywie doprowadzi do głębokich zmian w sądach powszechnych, także zmian strukturalnych. Proces ten należy jednak prowadzić w sposób, który nie powoduje poczucia pogorszenia pozycji obywatela. Dlatego jednym z priorytetów rządu premier Ewy Kopacz jest stworzenie systemu bezpłatnej przedsądowej pomocy prawnej dla tych, których nie stać na sfinansowanie adwokata czy radcy prawnego. Jeżeli uda nam się wdrożyć ten system, to poczucie realnego dostępu do wymiaru sprawiedliwości wzrośnie.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.