TK
Joschka Fischer: Europę czeka jeszcze wiele kłopotów
David Cameron| federacja europejska| integracja| Joschka Fischer| Niemcy| SPD| strefa euro| transatlantycka strefa wolnego handlu
włącz czytnikCzy Europa jest w stanie wyjść cało z obecnego zakrętu, czy czeka nas zmierzch Wspólnoty? Joschka Fischer, były minister spraw zagranicznych i były wicekanclerz Niemiec uważa, że kluczem do odpowiedzi na te pytanie jest kwestia - w jaki sposób i jak szybko Europa, a szczególnie strefa euro poradzi sobie z kryzysem.
- Ważne jest też w jakim kierunku pójdą kraje, które będąc w Unii, pozostają poza strefą euro. Polska gospodarka wspaniale się rozwija. Wciąż nie ma jednak pewności, co będzie w przyszłości i dotyczy to nas wszystkich - podkreśla Fischer w rozmowie z Money.pl. - Dużo też zależy od wyniku wyborów w Niemczech. Od tego, kto będzie rządził w Berlinie, zależy jakie metody zostaną użyte do walki z kryzysem. Jedno jest pewne, czeka nas jeszcze sporo kłopotów.
Były wicekanclerz Niemiec jest przekonany, że tylko zmiana warty u steru niemieckiego rządu daje szansę na pozytywne zmiany w Europie: - Jeżeli będziemy mieli pecha, to obecna koalicja utrzyma się u władzy. Jeżeli będziemy mieli szczęście, to zwycięstwo odniesie wielka koalicja z SPD. Myślę, że ta zmiana pchnie Europę w dobrym kierunku - ocenia Fischer.
Za dobry pomysł niemiecki polityk uważa pomysł tworzenia transatlantyckiej strefy wolnego handlu między USA a UE, choć jego realizacji w najbliższym czasie się nie spodziewa. - Trzeba zdawać sobie sprawę, że pozostało jeszcze dużo szczegółów do uzgodnienia. Europejczycy muszą też w końcu zrozumieć, że Amerykanie w przyszłości będą coraz mniej skupiać się na Starym Kontynencie. Ich zaangażowanie w Europie będzie malało - przewiduje w rozmowie z Money.pl. - Waszyngton skupiony jest bardziej na rejonie Pacyfiku. Zaangażowanie na tamtych problemach, na rynkach wschodzących, na krajach które kredytują amerykańską gospodarkę będzie się zwiększało. USA coraz więcej uwagi będą poświęcały Chinom i to kosztem współpracy transatlantyckiej. Amerykanie potrzebują jednak w Europie sojusznika i to silnego i mocnego. Myślę, że zachowają bardzo ważną pozycję w polityce zagranicznej Unii Europejskiej. O tym też nie możemy zapominać.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Tradycja i postęp, czyli o kłopotach Europejczyków z radzeniem sobie z problemami
Eurosceptycyzm - wróg, czy odbicie w krzywym zwierciadle polityki i nauki
Europa marzycieli czy pragmatyków?
Krystyna Skarżyńska: Gorące emocje i chłodne interesy
Alberto Cottica: Obywatelscy eksperci
Pollack: Europa potrzebuje wyobraźni
OSW: Federalny Trybunał Konstytucyjny storpeduje pomoc dla strefy euro?
Unia Europejska: czeka nas federacja czy fragmentacja?
Z. Czachór: Unia eurosceptyków
Prezydent za euro
Roland Freudenstein: wielcy przegrani, wielcy wygrani
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.