TKJoschka Fischer: Europę czeka jeszcze wiele kłopotów

David Cameron| federacja europejska| integracja| Joschka Fischer| Niemcy| SPD| strefa euro| transatlantycka strefa wolnego handlu

włącz czytnik
Joschka Fischer: Europę czeka jeszcze wiele kłopotów
Joschka Fischer. Foto: Wikipedia.org

Czy Europa jest w stanie wyjść cało z obecnego zakrętu, czy czeka nas zmierzch Wspólnoty? Joschka Fischer, były minister spraw zagranicznych i były wicekanclerz Niemiec uważa, że kluczem do odpowiedzi na te pytanie jest kwestia - w jaki sposób i jak szybko Europa, a szczególnie strefa euro poradzi sobie z kryzysem.

- Ważne jest też w jakim kierunku pójdą kraje, które będąc w Unii, pozostają poza strefą euro. Polska gospodarka wspaniale się rozwija. Wciąż nie ma jednak pewności, co będzie w przyszłości i dotyczy to nas wszystkich - podkreśla Fischer w rozmowie z Money.pl. - Dużo też zależy od wyniku wyborów w Niemczech. Od tego, kto będzie rządził w Berlinie, zależy jakie metody zostaną użyte do walki z kryzysem. Jedno jest pewne, czeka nas jeszcze sporo kłopotów.

Były wicekanclerz Niemiec jest przekonany, że tylko zmiana warty u steru niemieckiego rządu daje szansę na pozytywne zmiany w Europie: - Jeżeli będziemy mieli pecha, to obecna koalicja utrzyma się u władzy. Jeżeli będziemy mieli szczęście, to zwycięstwo odniesie wielka koalicja z SPD. Myślę, że ta zmiana pchnie Europę w dobrym kierunku - ocenia Fischer.

Za dobry pomysł niemiecki polityk uważa pomysł tworzenia transatlantyckiej strefy wolnego handlu między USA a UE, choć jego realizacji w najbliższym czasie się nie spodziewa. - Trzeba zdawać sobie sprawę, że pozostało jeszcze dużo szczegółów do uzgodnienia. Europejczycy muszą też w końcu zrozumieć, że Amerykanie w przyszłości będą coraz mniej skupiać się na Starym Kontynencie. Ich zaangażowanie w Europie będzie malało - przewiduje w rozmowie z Money.pl. - Waszyngton skupiony jest bardziej na rejonie Pacyfiku. Zaangażowanie na tamtych problemach, na rynkach wschodzących, na krajach które kredytują amerykańską gospodarkę będzie się zwiększało. USA coraz więcej uwagi będą poświęcały Chinom i to kosztem współpracy transatlantyckiej. Amerykanie potrzebują jednak w Europie sojusznika i to silnego i mocnego. Myślę, że zachowają bardzo ważną pozycję w polityce zagranicznej Unii Europejskiej. O tym też nie możemy zapominać.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.