TK



Komu prawdę, komu kłamstwo?

Federalny Sąd Konstytucyjny| Jarosław Kaczyński| korporacje| Małgorzata Gersdorf| niezależność sędziego| niezawisłość sędziowska| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik

Wstępna kontrola skarg konstytucyjnych i wniosków (1.I.2015 r. – 18.XII.2015 r.)
425 wpływ
796 wydanych postanowień
60 wydanych zarządzeń o przekazaniu sprawy do rozpoznania merytorycznego
123 wydane zarządzenia wzywające do uzupełnienia braków formalnych.”

Prezes porównuje „efektywność orzekania: w Niemczech i w Polsce. Dla wyjaśnienia różnic między Federalnym Sądem Konstytucyjnym a naszym TK konieczna jest świadomość faktu, że oba sądy działają wyłącznie na wniosek. Ktoś musi wnieść skargę, pytanie, wniosek o zbadanie konstytucyjności aktu prawnego. Trybunał Konstytucyjny w Warszawie i Sąd Konstytucyjny w Karlsruhe rozpatrują tyle, ile do nich wpłynie. Nie mniej i nie więcej. Byle student drugiego roku prawa wiedzieć to powinien, o doktorach prawa nie mówiąc. Wreszcie, inne są struktury polskiego i niemieckiego sądów. Tam np. jest sekretarz generalny, który nie jest sędzią, ale pewne prawa do rozstrzygania ma. U nas mogą to robić wyłącznie sędziowie. Porównywanie obu sądów jest nieuprawnione, opiszemy to w odrębnym tekście.

Czeka sto spraw, gdzie było orzeczenie”. Jeśli było orzeczenie, to w Trybunale nie czeka. Zabrakło prezesowi zdolności wnioskowania. Jeśli zaś wydane orzeczenie czeka na wykonanie, to zapytajmy posła – gdzie czeka? No właśnie, w parlamencie czeka!

Prezesa oburza, a z nim pewnie też słuchaczy Radia Maryja, że sędziowie TK zarabiają tak dobrze, jak prezydent, a „niewiele robią”. Sięgnijmy (żeby już J. Kaczyński nie musiał się trudzić) do dokumentu:

Wynagrodzenia Sędziów Trybunału Konstytucyjnego:

Zarówno wynagrodzenie Sędziów TK, jak i uposażenie, które pobierają oni po przejściu w stan spoczynku, są określone ustawowo. Dawniej wynagrodzenie Sędziego było równe wynagrodzeniu wicemarszałka Sejmu, a wynagrodzenia Prezesa i Wiceprezesa Trybunału określała ustawa o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.