TK



Na wokandzie: Dokument - nowe ujęcie

czynność prawna| dokument| dowód z dokumentów| e-mail| identyfikacja osób| Kodeks postępowania cywilnego| Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego| papirus| poczta elektroniczna| prawo cywilne

włącz czytnik

Forma dokumentowa będzie miała co do zasady charakter formy umownej (zastrzeganej przez strony w drodze umowy). Przewidziano tylko dwa ustawowe zastrzeżenia tej formy. Dotyczy to formy tzw. czynności następczych, do których zalicza się rozwiązanie umowy, odstąpienie od niej oraz wypowiedzenie umowy. Jeżeli te akty będą dotyczyć umowy zawartej w formie dokumentowej, to również powinny być one dokonane w formie dokumentowej, chyba że strony umówiły się inaczej (art. 77 § 2 k.c.). Drugie ustawowe zastrzeżenie formy dokumentowej przewidziano w odniesieniu do umowy pożyczki (art. 720 § 2 k.c.). Forma wymagana we wskazanych wyżej przepisach jest zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych.

Natomiast strony w drodze umowy mogą uczynić zastrzeżenie formy dokumentowej pod rygorem nieważności, dla wywołania określonych skutków czynności prawnej, albo bez takich rygorów, co oznacza, że zastrzegły ją jedynie dla celów dowodowych. Jeżeli formę dokumentową zastrzeżono wyłącznie dla celów dowodowych, to w razie jej niezachowania w sporze sądowym z reguły nie będzie dopuszczalny dowód z zeznań świadków lub przesłuchania stron na fakt dokonania tej czynności. Szczegółowe przepisy dotyczące tych zagadnień zawarto w przepisach art. 73 – 771 k.c. Warto przy tym zaznaczyć, że regulacje dotyczące zastrzeżenia formy dokumentowej i jego skutków są identyczne jak te, które odnoszą się do formy pisemnej lub elektronicznej.

Należy też podkreślić, że ilekroć dla określonej czynności będzie zastrzeżona forma dokumentowa, to wymóg jej zachowania będzie spełniony także wtedy, gdy czynność ta zostanie dokonana w formie „bardziej zaawansowanej” (np. pisemnej albo elektronicznej).

Dowód z dokumentu

Nowelizacją objęto też część przepisów Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących postępowania dowodowego. Chodzi przede wszystkim o regulacje dotyczące dowodu z dokumentu, które znajdą zastosowanie wyłącznie do dokumentów (tradycyjnych lub elektronicznych) zawierających tekst, które umożliwiają ustalenie ich wystawców. Należy podkreślić, że nie chodzi tu wyłącznie o dokumenty, w których utrwalono czynności prawne przy zachowaniu wymogów wynikających z przepisów o formach czynności prawnych, ale również o wszelkie inne dokumenty (orzeczenia, decyzje, protokoły itd.).

Natomiast dokumenty zawierające zapis dźwięku, obrazu albo obrazu i dźwięku będą stanowiły inne środki dowodowe. Sposób przeprowadzenia takich dowodów został określony w nowelizowanym przepisie art. 308 k.p.c. Przewiduje on, że do takich dowodów należy stosować odpowiednio przepisy o dowodzie z oględzin oraz o dowodzie z dokumentów.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.