TK



Od Krymu do Trzeciego Rzymu

Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego| Cyryl Gundiajew| Estonia| Gorbaczow| Krym| Mołdawia| Natalia Gorbaniewska| Putin| Rosja| Ukraina| ZSRR

włącz czytnik

Niestety, Cerkiew rosyjska, która mogła być kolejnym rozsądnym głosem w kraju, wydaje się popierać Putina. Patriarcha Cyryl Gundiajew nawołuje co prawda do powstrzymania się od rozlewu krwi, ale równocześnie jest zwolennikiem „integracji” wszystkich narodów ruskich. Przejęcie Krymu jest w jego oczach szansą na ponowne włączenie do Cerkwi moskiewskiej „ukraińskich schizmatyków”, czyli Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego, będącej w ostrym administracyjnym konflikcie z prawosławną Moskwą. Chrześcijaństwo „ortodoksyjne’, czyli moskiewskie, ma być w oczach Gundiajewa spoiwem łączącym wszystkie narody ruskie – czyli Rosjan, Ukraińców, Białorusinów, a może i Litwinów, czemu nie? Mało to na Litwie obecnie prawosławnych?

Kartoszka zamiast ananasa

Reżim w Moskwie chwali się teraz, że ma poparcie dla swych działań ze strony Chin i Indii, co jest oczywistą nieprawdą – Chiny wyraźnie przecież wstrzymują się od głosu w konflikcie o Krym. Zdrowa Rosja, czyli nie ta putinowska, powinna się obawiać, że jeśli geopolityczne plany Putina i Dugina, wspieranych przez pisarzy i ideologów w rodzaju Aleksandra Prochanowa czy Eduarda Limonowa, ziszczą się, to kraj będzie kompletnie izolowany od reszty świata. I politycznie, i gospodarczo. Agresorzy zresztą o tym wiedzą, ale mówią, że trzeba będzie teraz patriotycznie zaciskać pasa, a zamiast ananasów wykładać na stoły ojczystą „kartoszkę”…

Są jednak wciąż na szczęście tacy Rosjanie, którzy boją się tej wizji i nie chcą budować relacji Rosji ze światem na strachu i imperialnych ambicjach.

Pamiętajmy o nich w Polsce.

Wysłuchała: Grażyna Grochocka

*Grzegorz Przebinda – filolog, historyk idei i rosjoznawca, rektor PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie, profesor zwyczajny w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, kierownik tamtejszej katedry Kultury Słowian Wschodnich, członek redakcji pisma “Nowaja Polsza”, członek komitetu redakcyjnego “Nowej Europy Wschodniej”. Autor ponad 400 publikacji w języku polskim, rosyjskim, angielskim, francuskim, ukraińskim, białoruskim, fińskim na temat Rosji i Ukrainy. Ostatnio ukazała się w Moskwie książka “Mieżdu Krakowom, Rimom i Moskwoj. Russkaja idieja w nowoj Polsze” (RGGU 2013). Wielokrotnie odwiedzał Rosję, Ukrainę, Białoruś, Litwę, Łotwę i Estonię.
Instytut Obywatelski

Poprzednia 1234 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.