TK



Po co dziś Europie Trybunał Praw Człowieka?

ETPC| Europejska konwencja Praw Człowieka| prawo do życia| Rosja| Turcja| Unia Europejska| zakaz stosowania tortur

włącz czytnik

Przykłady podane powyżej są jak przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. Praca wykonana w orzecznictwie Trybunału jest wręcz tytaniczna: 60 lat temu mieszkańcy państw Rady Europy dostali do dyspozycji 11 bardzo ogólnikowo sformułowanych praw. Tymczasem artykuły od 2 do 12 Konwencji stały się punktem wyjścia do rozwoju zupełnie nowej jakości prawnej. Jej znaczenie jest tym większe, że ma charakter ponadnarodowy i ucieleśnia głęboko humanistyczne wartości. Prawa człowieka i podstawowe wolności oraz ich praktyczna ochrona to wręcz esencja roli prawa w życiu przeciętnego Fina, Francuza i Polaka.

Z kolei dla przeciętnego prawnika najlepszy w tym wszystkim jest ruch i rozwój: to dzięki Trybunałowi Konwencja o prawach człowieka nie starzeje się i stanowi celny komentarz do wszelkich bieżących zmian życia społecznego, politycznego, gospodarczego i prawnego. Nic przy tym nie wskazuje na to, by prawotwórcza rola Trybunału miała się zdezaktualizować - wręcz przeciwnie, wpływ skarg narasta. A ja z wielką ciekawością czekam na kolejne rozstrzygnięcia ze Strasburga.
Lex.pl

Poprzednia 123 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.