TK



Prawo dla każdego

doradztwo przedprocesowe| edukacja prawna| Ewa Kopacz| koszty sądowe| Ministerstwo Edukacji Narodowej| obrońca z urzędu| pomoc prawna| prawo do bezpłatnej pomocy prawnej| samorząd adwokacki

włącz czytnik

W Niemczech system pomocy prawnej oparty na LASA wprowadzony został w 1981 r. Obejmuje pomoc przedsądową, która w przypadku wejścia w spór sądowy uwzględnia także udział profesjonalnego prawnika w postępowaniu. Podstawą takiego systemu jest ustawa – Beratungshilfegesetz.

Inaczej to wszystko wygląda, gdy mamy do czynienia z postępowaniem karnym. Wówczas nie działa ani system pomocy procesowej (zwolnienie z kosztów itd.), uregulowany oddzielnie, ani LASA (Beratungshilfegesetz). Sąd po prostu za darmo wyznacza oskarżonemu obrońcę, chyba że ten już jakiegoś zatrudnił. W praktyce składa się wniosek o pomoc prawną do sądu (właściwość nie gra roli). Należy też spełnić tzw. przesłanki Means Test (zarobki etc.), bo od tego zależy, czy ktoś jest uprawniony do bezpłatnej pomocy prawnej.

Sąd może udzielić porady prawnej samodzielnie albo wydać wnioskującemu odpowiedni certyfikat, który uprawnia go do skorzystania z pomocy prawnika, którego sam wybierze. Bywa jednak i tak, że obywatele nie zwracają się z odpowiednimi wnioskami do sądu. Idą po prostu do prawnika, który sam ocenia, jakie jest prawdopodobieństwo, że wniosek do sądu zostanie odrzucony.

Prawnik udzielający porady może zażądać od obywatela opłaty w wysokości 10 euro, od czego jednak, jeśli zachodzi taka potrzeba, może odstąpić. Resztę pieniędzy za poradę otrzymuje z budżetu państwa. Warto zaznaczyć, że pomoc w ramach Legal Advise Scheme Act nie obejmuje wsparcia w sprawach podatkowych.

Model włoski, angielski i walijski

We Włoszech osoby zarabiające poniżej ok. 11 tys. euro rocznie są zwolnione praktycznie ze wszystkich kosztów związanych z toczeniem sporu, w tym z pomocą prawną.

Niemiecki system może się wydawać rozbudowany, jednak to nic w porównaniu do tego, który funkcjonuje w Anglii i Walii. Obywatele otrzymują tam pomoc prawną (w formie doradztwa przedprocesowego/przedspornego) 8 razy częściej niż obywatele Niemiec. Jest to związane przede wszystkim z państwowym finansowaniem: w Anglii i Walii w 2009 r. wyniosło ono 2 mld funtów rocznie, najwięcej na świecie.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.