TK



Przejrzystość procedury wyboru kandydatów na sędziów ETPC na poziomie krajowym

ETPC| Europejska konwencja Praw Człowieka| minister spraw zagranicnych| Rada Europy| Zgromadzenie Parlamentarne RE

włącz czytnik

Minister Spraw Zagranicznych jest zobowiązany ogłosić w co najmniej dwóch dziennikach ogólnopolskich oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych ogłoszenie o procedurze wyboru kandydatów. Ogłoszenie musi zawierać informację o kryteriach, które musi spełniać przyszły kandydat na sędziego, termin składania zgłoszeń oraz listę wymaganych dokumentów aplikacyjnych.  Zespół dokonuje wyboru na podstawie analizy dokumentów i przeprowadzonych z kandydatami rozmów, sprawdzając ich kompetencje, w tym znajomość tematyki praw człowieka, rozległość wiedzy prawniczej, dorobek naukowy i kompetencje językowe. Zespół przeprowadza rozmowy na posiedzeniach zamkniętych. W wyniku rozmów zostaje przygotowana lista 3 kandydatów i 2 kandydatów rezerwowych, która zostaje przedstawiona Ministrowi Spraw Zagranicznych, który to po zatwierdzeniu listy informuje o tym Prezesa Rady Ministrów oraz przesyła listę do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jedynym upublicznionym dokumentem z całego procesu wyboru jest lista kandydatów wysłana do Zgromadzenia Parlamentarnego.

Zgodnie z ogłoszeniem MSZ z dnia 18 stycznia 2012[9], kandydat na stanowisko sędziego ETPC powinien spełniać następujące warunki:

·  posiadać obywatelstwo polskie,
·  korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
· być osobą o wysokim poziomie moralnym,
· spełniać warunki wymagane do sprawowania wysokiego urzędu sędziowskiego albo być prawnikiem o uznanej kompetencji,
·  mieć ukończone wyższe studia prawnicze w Polsce lub zagranicą i uzyskany tytuł magistra lub równorzędny,
·  posiadać rozległą wiedzę prawniczą, w tym zwłaszcza w zakresie prawa polskiego, i doświadczenie związane z jego praktycznym stosowaniem, 
· posiadać biegłą znajomość jednego z języków urzędowych Rady Europy oraz bierną znajomość drugiego języka,
· odznaczać się stanem zdrowia umożliwiającym pełnienie obowiązków sędziego.

Na złożenie dokumentów potencjalni kandydaci mieli 30 dni. W wyniku przeprowadzonej procedury przedstawiono Zgromadzeniu Parlamentarnemu następujących kandydatów: prof. Krzysztof Drzewicki,  prof. Krzysztof Wojtyczek (wybrany potem na sędziego przez Zgromadzenie większością 69 głosów) i prof. Anna Wyrozumska.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.